"Не искам да живея в мутренска държава"
Дълбока реформа на прокуратурата и създаването на фигурата на независим заместник-главен прокурор за борба с корупцията поискаха участниците в "Шествие за правосъдие”. То беше организирано от инициативата "Правосъдие за всеки". Сред участниците в шествието, което тръгна от столичната Съдебна палата, беше и бившият правосъден министър Христо Иванов.
Има по принцип в живота две позиции: едната е да гледаме кое е възможно и кое е невъзможно, да не се отказваме, а другата - да опитаме да го направим. Хората са тук, мислите ли, че преди година, година и половина това беше възможно. Има много неща, които бяха невъзможни преди година и половина, които започнаха да се случват. Малко с определени жертви и трудности, напред, назад и т.н., но нещата се променят, пластовете се разместват, това е видно, обществени поръчки се отменят. Това, което е различно и очевидно, е промяната в общественото мнение, очевидно промяна в ключови обществени групи в самата съдебна власт, промяна в търпимостта на нашите европейски партньори. Дори и парламент сега да подвие опашка и да не посмее отново да погледне този проблем, рано или късно тази реформа ще се случи, заяви Иванов, цитиран от БНР.
Ексминистърът беше посрещнат пред Съдебната палата в София с аплодисменти. Близо 500 души се включиха в шествието. Сред тях бяха и депутатът от ГЕРБ Методи Андреев и следователят Бойко Атанасов.
Идеите на "Правосъдие за всеки", които са описани в седем точки, се намират и в парламента във вид на гражданска инициатива, по която след време депутатите трябва да се произнесат.
Активистите призовават и гражданите да ги подкрепят в настояването за дълбока съдебна реформа, чрез отварянето отново на Конституцията. В очакване на гражданите да дадат подкрепата си, тук звучи словото на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов от отбелязването на 135-годишнината от създаването на съда, станало известно със своята реплика - да кажем "не" на страха.