Хиляди на протеста срещу крадливия бюджет (видео, хронология, снимки)

OFFNews 18 December 2025 в 18:21 16752 11
Протестът тази вечер

Над 10 000 демонстранти се събраха в Триъгълника на властта на протест под надслов "Не храни прасето с твоите пари".

"Ако тази вечер не бяхте тук, те щяха да продължат да правят безобразия. Те си мислят, че ще ни излъжат, както вече седми месец лъжат младите лекари. Най-накрая спряхме бюджета, приключихме с него. Няма да сме приключили, докато не насрочат изборите. Така че - никакво отпускане! Те са толкова нагли, че като нищо ще пробват с един от мандатите да правят кабинет. Никакво отпускане! Избори! Чака ни дълъг и труден път, за да си вземем държавата обратно" - заяви пред множеството Асен Василев.

"За четвърти път управляващите в оставка се опитаха да си прокарат крадливия бюджет! Вкараха го в дневния ред на парламента като нагла провокация към всички протестиращи, които ясно им заявиха какво мислят и за бюджета, и за самите тях. Искаме да има покажем, не само, че не могат да се подиграват с протестите, но и че не сме съгласни държавата да продължава да плаща за охраната на Пеевски и Борисов! ВСС също трябва да чуе площада и да освободи Сарафов от поста веднага" - заявиха организаторите на протеста от "Продължаваме промяната".

"Правителството падна, искаме честни избори с машини и промяна в Изборния кодекс, за да спрем веднъж завинаги тези безобразия!" - призоваха още демонстрантите.

OFFNews проследи на живо протеста в София:

Хронология на протеста:

20:29 ч. - Демонстрантите вървят по бул. Цар Освободител и скандират "Шиши - вън"

20:20 ч. - От сцената беше обявен край на днешния протест. Няма да има шествие.

20:10 ч. - "Ако тази вечер не бяхте тук, те щяха да продължат да правят безобразия. Те си мислят, че ще ни излъжат, както вече седми месец лъжат младите лекари. Най-накрая спряхме бюджета, приключихме с него. Няма да сме приключили, докато не насрочат изборите. Така че - никакво отпускане! Те са толкова нагли, че като нищо ще пробват с един от мандатите да правят кабинет. Никакво отпускане! Избори! Чака ни дълъг и труден път, за да си вземем държавата обратно" - заяви пред множеството Асен Василев.

Най-много ги е страх от честни и свободни избори, затова ще се борим за машинно гласуване и на следващите избори Пеевски трябва да остане едно електорално джудже, заяви съпредседателят на „Демократична България“ Божидар Божанов.

20:00 ч. - Всички на площада, прегърнати, скачат и скандират: "Заедно ще победим!" 

19:44 ч. - Говорят младите лекари. "За 8 месеца не разбраха защо протестираме. Отивам в парламента и задавам въпроси - никога не получавам отговор. Искам да отговоря на Слави Трифонов и неговата редколегия, защото техният подход е: ето ви едни пари и млъквайте. Но тук, на площада, народът има ценности и идеал. Те са скъсали връзката с народа и площада. И ние заедно ще им изядем главите!" - заяви Василена Димитрова.

19:33 ч. - Множеството скандира "Славчев - вън!" и "Сарафов - вън!" заедно с Велислав Величков от "Правосъдие за всеки", който е на сцената

19:05 ч. - Песента на протеста звучи с нов текст: "Когато па-па-падне Пеевски, ще бъдем заедно отгоре и ще го тикнем във затвор"

18:50 ч.  - Площадът в момента

18:45 ч. - Към протеста на Площад Независимост ще се влеят демонстрантите от протеста на инициатива "Правосъдие за всеки" срещу Борислав Сарафов. Те идват от Съдебната палата.

18:40 ч. - Част от посланията на днешния протест:

18:30 ч. - Демонстрантите още се събират. В момента са над 7 000.

Снимки: OFFNews - Маргарита Генчева, Янка Петкова, Анна Сечински 

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    4057

    11

    IvoIvo

    19.12 2025 в 13:34

    И как не! Правят ни на маймуни!

    1205

    10

    СребъренЛок

    19.12 2025 в 09:57

    Всъщност това е бюджетът на крадливия Кокорчо, дето сега се пули, цвили и нахъсва. Удълженияот от 2024 г. когато на власт бяха наште и ваште, заедно с техните. Дето се вика на печелившите честито!
    До сега на улицата им се виждаше, че ще получават малко, сега ще получават никакво. Е, да, бюджетните предприятия ще имат увеличения, нали там набутаха некадърните протестъри от 2020. Видите ли по-младичък, в някоя служба, питайте, назначен е между 20-а и 24-а. Обикновено учил за тракторист или нищо незначещото публична администрация, но е назначен за зам.кмет.
    И за какво са ви машини, направо казвайте с колко печелите и готово. Ако не ви изнася, хайде на улицата, а тук в пресата хилядите ще станат стотици хиляди.

    24373

    9

    dolivo

    19.12 2025 в 09:27

    А2-А3 цветен мастилен принтер има във всяко юалко офисче

    Лепеща лента сива в Бриколаж

    Погледнете как са изработени плакатите

    Мегафон има племеника ми от 2 годишен

    Айде не се разсейвайте с простотии

    2985

    8

    Джендо Джедев

    19.12 2025 в 07:54

    Kahles,

    Е, да повторя - ТОЧНО на такива като теб разчитат двата шопара. Дето все чакат някой да им плати. Машалла!

    3315

    7

    Kahles

    19.12 2025 в 05:08

    А който плаща, поръчва и музиката. Трябва да се знае кой поръчва музиката, за да се знае и какво хоро ще се играе. Затова, да си кажат ПП/ДБ-тарторите кой е тоя добър самарянин, дето им плаща за техниката! Ама те мълчат като риби! Ерго, май не му е чист косъма на добрия самарянин...

    3315

    6

    Kahles

    19.12 2025 в 05:05

    Джендо, нищо не е БЗВЪЗМЕЗДНО на тоя свят! Няма безплатен обяд, винаги някой го ПЛАЩА!

    2985

    5

    Джендо Джедев

    18.12 2025 в 21:26

    Kahles,

    А да питаш кой ни печаташе плакатите на протестите през 1997-а няма ли? Айде сега си напрегни малко фантазията и си представи, че има хора, които дават от собственото си време, труд и техника, БЕЗВЪЗМЕЗДНО, за едната идея. Трудно ти е? Е, поздравления - точно на такива като теб разчитат Боце и Шиши.

    3315

    4

    Kahles

    18.12 2025 в 21:21

    jdravun,

    Кога е имало такава техника на протестите срещу Орешарски? Баси късата памет! Освен да си някое зомбирано от Тик-Ток джен-зи, залепено денонощно в телефона и си ходел прав под масата по времето на тези протести.


    -280

    3

    jdravun

    18.12 2025 в 20:01

    Kahle-като чета , май не си бил на нито един протест

    3315

    2

    Kahles

    18.12 2025 в 19:57

    Навремето, през лятото на 2013 г., когато и аз бях на протестите срещу Орешарски, понякога нямаше и един мегафон, само човекът с тъпана! А сега - сцена, осветление, светлинни ефекти и озвучителна техника като на концерта на Роби Уйлямс!

    Кой плаща за сцената, за осветлението и озвучителната техника, за пробите, за захранването на тази техника? Откъде взимат ток за нея? Кой плаща за вече трикратния монтаж и демонтаж на всичкото това оборудване? Всяко едно разполагане и прибиране на сцената и техниката струва около 300 - 400 000? Което означава, дотук над МИЛИОН?

    Кой плаща тези пари? Важно е да се знае, защото който плаща, той поръчва музиката. #КОЙ????
     
    X

    Все повече руснаци напускат Крим. Фронтова линия с Камен Невенкин 24.06.2026