OffNews.bg

Засекретиха изслушването на Главчев и Запрянов за срещата на върха на НАТО

След словесни престрелки между депутатите, служебния премиер Димитър Главчев и министъра на отбраната Атанас Запрянов относно предстоящата юбилейна Среща върха на НАТО, председателят на Народното събрание Рая Назарян закри заседанието. 

По искане на председателя на парламентарната група на "Величие" е предвидено изслушване на Димитър Главчев, Атанас Запрянов и служебния заместник-министър на външните работи Невяна Митева за подготовката за предстоящата юбилейна Среща на държавните и правителствените ръководители на страните членки на НАТО от 9 до 11 юли 2024 г. във Вашингтон.

По соломоновски: На Срещата на върха на НАТО отиват и президентът, и премиерът

Преди изслушването бившият лидер на БСП Корнелия Нинова поиска процедура, в която заяви, че няма как в открито заседание да се коментират засекретени документи.

"В открито заседание ще обсъждаме документи и позиции, които са секретни, т.е. няма да можем да обсъждаме позицията на България сега, но на срещата на върха тя ще бъде ясна на целия свят. Нека стане истинска дискусия, която да е видна за целия български народ", призова Нинова.

Главчев ѝ отговори, че няма да каже нищо секретно и уточни, че това, което е секретно, подлежи на разсекретяване по определен начин.

"Секретното в цялостната позиция са единствено договорите с други страни членки на НАТО, които няма как да бъдат разсекретени и който ги разсекрети, ще си понесе последствията, а аз не искам да ги понасям", каза служебният премиер и добави, че няма нищо неестествено в позицията, която сме приели. 

Той отново заяви, че няма да се изпращат български войски в Украйна и този въпрос дори не е обсъждан. Военният министър го подкрепи, като поясни, че няма как да разсекретят позицията, защото тя се базира на секретни документи на НАТО.

"В позицията коментираме документи, не които България е разработила. Ние не сме фактически разработчици на тези документи, затова сме се постарали нивото на секретност на нашата позиция да бъде минимално ниско. Няма как Министерството на отбраната да представи тези документи, защото ние не сме ги разработили, те са разработени от НАТО. Може да се запознаете с тях в регистратурата на НС. Те могат да бъдат изпратени от делегацията на България", каза Запрянов.

Той вече коментира, че позицията на правителството, която ще бъде представена във Вашингтон, няма как да бъде публикувана, защото съдържа класифицирана информация, свързана и с военни планове.

Относно думите на Нинова, че позицията на България ще стане ясна на света, министърът на отбраната заяви, че това не е вярно, защото заседанията на срещи на високи равнища са закрити и позициите остават вътрешни за протокола на НАТО.

Така Тошко Йорданов от ИТН предложи заседанието да се закрие, за да се обсъди каква е позицията на България относно войната в Украйна.

Срещата на ниво държавни и правителствени ръководители на НАТО ще се проведе в периода 9-11 юли във Вашингтон, когато ще бъде отбелязана и 75-тата годишнина от създаването на Алианса. Основните теми от дневния ред на срещата са свързани с подкрепата за Украйна, укрепването на възпиращия и отбранителния потенциал на Алианса и задълбочаване на партньорствата на НАТО с Австралия, Нова Зеландия и Япония и Република Корея, както и партньорите от Южното направление.

"Сред най-важните решения от срещата на върха ще бъде създаването на стабилен механизъм за координиране на военната помощ и обучението на украинските военни сили. Това решение категорично не въвлича НАТО и България като страна във войната, а води до устойчиво подпомагане на Украйна в изконното ѝ право на самозащита", обясни служебният премиер.

Той посочи и мотивите си, с които се е обърнал към НС за решението кой да представлява България на срещата на върха на НАТО.

Главчев иска НС да реши кой да представлява България на срещата на върха на НАТО

"Мотивите ми да попитам НС са единствено, че ние сме служебно правителство и смятам, че позицията ни за НАТО трябва да бъде разгледана от народните представители. Но като видях, че и това бе повод за разединение, поканих държавния глава. Защо той отказа, е негово лично мнение и може да питате него. Вече имаме състав на делегацията. Тя ще пътува в понеделник и ще се върне в петък. Отчетени са и са защитени интересите на България. Няма нищо притеснително", каза Главчев.

Миналата седмица президентът Румен Радев отказа да пътува за Вашингтон заради несъгласие с "някои от рамковите позиции" на България и по-конкретно тези, свързани с войната в Украйна.

По Конституция вътрешната и външната политика на България се определят от Министерския съвет. Президентът няма правомощие да защитава различен тип послания и решения от името на България, когато я представлява на международната сцена. В този смисъл държавният глава отказва участие в срещата на върха на НАТО от името на страната, защото има позиция, различна от официалната.

След отказа на Радев служебният премиер обяви, че той ще е представлява страната на форума, тъй като "няма кой друг да го направи".