''Щеше да има самозапалили се на улицата и на Морфов щяха да му свършат флумастерите, ако ние бяхме финансирани от Nexo''
Представяте ли си какво щеше да стане, ако от ГЕРБ или ДПС бяхме финансирани от Nexo? Щеше да има самозапалили се на улицата. На Морфов щяха да му свършат всички флумастери, щеше да бъде някакво чудо, хора! А ние тука ходим на пръсти - да не обидим колегите.
Това заяви депутатът от ГЕРБ Любен Дилов-син по време на тричасов дебат за създаването на временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства около дейността на Nexo, връзките ѝ с лица и структури, финансиращи тероризма и организираната престъпност, както и за финансирането на политически партии в България.
Миналата седмица прокуратурата и ДАНС обявиха, че българската компания за търговия на криптовалути Nexo e получавала преводи от санкционирани руски криптоборси и е превеждала пари към терористи. Засега четирима души са привлечени като обвиняеми, претърсени са редица обекти, а разпитите продължават.
Политическият скандал около Nexo се развихри, когато в медиите се появи информация, че служители на компанията са финансирали "Демократична България" (ДБ). Вчера от пресцентъра на Да, България съобщиха, че партията е получила общо 399 992 лева от служители на Nexo.
Днес лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова заяви, че този скандал може да се сравнява само със скандала с "криптокралицата" Ружа Игнатова. "Този въпрос е свързан с България и мястото ѝ в съюзите, в които принадлежи. Дали не е лицемерно да казваме колко искаме да принадлежим там, а всъщност да сме параван за руски интереси и пари от тероризъм?", попита реторично тя.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов каза, че парламентарната им група ще подкрепи създаването на тази комисия, въпреки че е очевидно, че комисията ще бъде използвана като пропаганден инструмент.
"Ние няма какво да крием и винаги сме давали пълен отчет за финансирането ни. Надеждата ни беше, че една такава комисия би трябвало да погледне изобщо начина, по който се финансират партиите и политическата дейност", каза той.
Според него е важно да се помисли дали да не се върнем към модела на публично финансиране на партиите или пък най-накрая да бъде уреден Закон за лобизма. "Независимо от очертаващата се пропагандна и предизборна употреба на тази комисия, трябва да стигнем до това как се структурират отношенията между политиката и бизнеса в България", заяви Христо Иванов.
"Проблем политически - няма, има ангажимент на институциите да си свършат работата. Мястотo на тази комисия изобщо не е в сградата на Народното събрание. Тя е за друго място", каза Мирослав Иванов от ПП.
Зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев обвини т.нар. кръг "Капитал" и каза, че е време европейските ни партньори да прозрат, че евроатлантическата идея не е собственост на дадена политическа сила в България.
"Трябва да се види дали не трябва да се наложат санкции по "Магнитски" на тези лица, които твърдят, че представляват евроатлантическите ценности. Говоря за НПО, за кръга "Капитал", за икономически анализатори - те засилват евроскептицизма. С болка се обръщаме към нашите евроатлантически партньори", каза Йордан Цонев.
Съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов каза, че не може да повярва какво допуска председателстващият Росен Желязков по време на дебата: "Заради една предизборна уйдурма да тричат "Демократична България"!", възмути се той.
Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов, който не водеше заседанието, поиска процедура по прекратяване на дебата, защото дискусията се е отдалечила от темата и се е превърнала в разговор за това "кой ми оцапа гащите".
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ повтори тезата на Цонев, че явно става дума за един олигархичен кръг, който има обръчи от партии, НПО и медии. Той обяви, че "едни хора, управлявали по време на комунизма, се опитват да приватизират дясната идея, демокрацията и евроатлантизма в България".
Любен Дилов-син заяви, че този скандал засяга най-вече политиците и журналистите и че това е поредният голям удар по общественото доверие. Според него проблемът не е дали е бил заобиколен Закона за политическите партии:
"Когато най-голямата ни медийна група в момента, станала синоним на икономическите прогнози, рекламира продукт, който обещава 36% доходност, имаме проблем. Имахме подобен случай с КТБ, когато проблемът не бяха загубените милиарди, а доверието."
По думите му политиците отдавна са превърнали медиите в бухалки и хората са загубили възможността да вярват на прочетеното. Съпредседателят на ПП Асен Василев му отговори, че е съгласен с него за загубата на доверието, но че в случая "прокуратурата не си е свършила домашното":
"Да направят както в Ню Йорк - да си подготвят обвинителен акт, да си го внесат в съда, без да създават репутационни щети за всички. Тук чуваме гръмки изявления от прокуратурата, които, позволете ми да се съмнявам - не са подплатени с фактология, която ще издържи в съда."
Независимият депутат Явор Божанков коментира, че е очевидно, че тази комисия няма да реши нищо и няма да доведе до нищо, освен да даде възможността някой да бъде атакуван. "Може би е добре този парламент да има ужасен край, отколкото да е ужас без край", каза той.
Рена Стефанова от ПП предложи комисията да разследва финансирането на всички партии по време на изборите, проведени през 2022 г., това обаче не се прие - "за" гласуваха само от ДБ и ПП.
В крайна сметка народните представители преминаха към гласуване и въпреки разгорещения дебат, всички единодушно гласуваха "за" създаването на временната комисия. Даниел Митов от ГЕРБ ще бъде неин председател.