OffNews.bg

Съдебната реформа - невъзможна, депутатите обаче продължават

След като вчера от ГЕРБ-СДС и ДПС се регистрираха само трима души, а голяма част от групите на ПП и ДБ отсъстваха, днес по предложение на Десислава Атанасова депутатите отново пренаредиха програмата за работа на Народното събрание.

Предложението ѝ мина с голямо мнозинство, като "против" бяха от БСП и "Възраждане". Ентусиазмът идва, след като вече е сигурно, че съдебната реформа е невъзможна. Причината - ще е нужно заседание за обединяване на текстовете в общ законопроект, едва след което ще започнат да текат сроковете между двете четения. Дори и ако те бъдат намалени, времето на това Народно събрание няма да стигне. 

Спасиха Иван Гешев с процедурна хватка

Днес заседанието ще продължи с дебатите по промените в Наказателно-процесуалния кодекс, касаещи въвеждането на механизъм за разследване на главния прокурор. Ще се гласуват няколко законопроекта по ПВУ, както и дълго чаканият законопроект за промени в Закона за защита от домашното насилие.

На косъм: Депутатите гласуват промените в Закона за защита от домашното насилие

Очаквано второто четене на промените в Кодекса на труда, свързани с увеличението на минималната работна заплата на 850 лв., бе отложено. Предложението на БСП за повторно включване на текстовете в програмата не мина - "за" гласуваха само от ПП, БСП и "Възраждане" и независимият Явор Божанков.

Депутатите няма да изслушват външния министър Николай Милков за ситуацията със Северна Македония, нито пък ще се обсъждат проектодекларациите по казуса. 

Вместо това ще се прегласува Законът за енергетиката след наложеното от президента Румен Радев вето.

След множество процедури за промяна в дневния ред, като всички предложения бяха за нова точка втора, след съдебната реформа, на трибуната излезе независимият депутат Явор Божанков:

"Всички излизат и казват, че искат първа точка да е съдебната реформа. Едните - ГЕРБ, направиха така, че да я забавят достатъчни, да падне заседанието и такава да няма, а другите - БСП, гласуваха срещу нея в комисия. Обаче днес всички те искат тя да е първа, защото знаят, че няма време, че тя няма да мине и рязко се увеличи подкрепата за съдебната реформа."

Цялото упражнение с процедурите продължи 54 минути. Така почти час пленарно време бе загубено в спорове и обвинение. Депутатите продължават с промените в НПК.