OffNews.bg

Рибарски: ''Булгаргаз'' има самостоятелност, но в сделката с ''Боташ'' им е наложена друга воля

"Булгаргаз" носи отговорност за неизгодния договор с "Боташ", заяви депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски и зам.-председател на парламентарната енергийна комисия в ефира на БНТ. 

"Това е дългогодишен, 13-годишен договор, споразумение, от който се вижда, че България губи. Тя не използва тези капацитети, които са договорени. Договорени са изключително големи капацитети, повече от физически възможното, което можем да разтоварим в турски води", посочи Рибарски.

Вчера на извънредно заседание Народното събрание задължи служебния министър на енергетиката Владимир Малинов да предоговори споразумението с турската енергийна компания "Боташ", подписано от служебния кабинет "Донев".

Преди да стане министър Владимир Малинов беше на поста изпълнителен директор на българския газов оператор "Булгартрансгаз". Той е участник в тристранното споразумение между "Боташ", държавния газов доставчик "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", подписано на 3 януари 2023 г.

Парламентът прие проекторешение, внесено от председателя на временната комисия по повод споразумението между "Булгаргаз" и турската енергийна компания "Боташ" Жечо Станков от ГЕРБ. Няколко дни той отказваше да внесе доклада в деловодството под предлог, че вътре има писмо със секретен гриф. В крайна сметка след дълги спорове и почивки докладът беше внесен.

На въпрос защо договорът не е разтрогнат по време на управлението на Николай Денков, Рибарски посочи, че бившият министър Румен Радев е започнал разговори за предоговаряне с турската страна, но договорът е изключително изгоден за турската страна:

"Когато едната страна е изключително в благоприятно положение, това е проблем на преговарящите тогава, на основните замесени лица при договарянето на този договор. В процеса на изслушвания и в комисия ние виждаме, че "Булгаргаз" са посочили кои условия не са изгодни за компанията. "Булгаргаз" има оперативна самостоятелност, но по всичко изглежда, че има някаква друга воля, която им е наложена в този преговорен процес. В преговорите не са отчетени забележките, които "Булгаргаз" тогава казва и условията, които искат да бъдат променени и този договор е подписан така, както е предложен тогава".

По рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изтъкна, че "към днешна дата договорът с "Боташ" е неизгоден, но когато дойде забраната за руски газ в Европа той ще стане изгоден".

"А това ще се случи, когато в Холандия, Германия тръгнат терминалите за втечнен газ и корабите влизат от всички страни в Европа. Тогава ще я спрат! И тогава Украйна може да взима от България. Унгария може да взима от България и да връща на Полша, включително. Австрия, Сърбия, Македония. Ние имаме най-добрата инфраструктура. 80% от компресорите на целите Балкани са в "Балкански поток", в България. Това е печатница за пари за българите", каза Борисов.