Радев: Спряхме поръчката за 1 млрд. за мантинели, както и 47 млн. за рязане на клони

Фирма трябвало да коси трева през зимата за 250 000 лева

OFFNews 26 June 2026 в 14:39 3097 2
Път I-6 Кюстендил - Ябълково

Снимка АПИ

Път I-6 Кюстендил - Ябълково

Спряна е мегапоръчката за смяна на мантинелите по републиканските пътища на стойност над 1 милиард лева.

"Спряхме безумни обществени поръчки - един милиард лева за мантинели. Тази поръчка е за нереална цена, ще има преразглеждане. Ще има освен това анализ на мантинелите - първо тези в района на катастрофата с ТИР на магистрала "Тракия", а след това и на всички останали. Знаем, че от фирмите строители са искани пари и затова те са правили компромиси с качеството. Вече никой няма да им иска пари, но и няма да правим компромиси с качеството."

Това заяви пред журналисти днес премиерът Румен Радев в коментар на въпрос има ли откъде да се намали бюджетният дефицит.

Радев визира поръчката за 960 000 000 лева без ДДС за подмяна на мантинелите, обявена от АПИ през 2025 г. по времето на кабинета на Росен Желязков.

Служебният кабинет на Андрей Гюров нареди одит на поръчката. Днес министър-председателят заяви, че тя е спряна за преразглеждане.

Според него с поръчка като тази са точени държавни средства към олигарси. Попитан кои са олигарсите, той каза: "То е ясно кои са, но те имат много подизпълнители - тези, които са им носели парите... Конкретно, като искате имена - фирма "Лисан" ЕООД*, със сключен договор от ДКК, коси 3 дка зимата за 250 000 лева. Има стотици такива примери".

Радев цитира и друга поръчка - НКЖИ сключило договор за 47 милиона за рязане на клони.

*Проверка в публичните регистри показа, че дружество с такова име не съществува.

Следете новините ни в :
Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

5169

2

Mateevk

26.06 2026 в 15:12

За по-убедително говори за стойнсот в лева. Ами така да бъде и да се върнем на сумата от 1 милион на ден, която плащаме по договора с Боташ.

17984

1

Nick F

26.06 2026 в 14:47

Интересното е дали наистина са я спрели или само ще изберем по правилен изпълнител.
 
X

Болниците не трябва да печелят от това, че лекуват късно, казва служебният министър Михаил Околийски