Политическите реакции след поисканите оставки в ДПС: Разгражда се моделът ''Пеевски'
Все още няма яснота дали Делян Пеевски ще бъде изключен от ДПС. Очаква се колективните органи да се съберат в следващите дни, като всеки член ще вземе отношение и ще се вземат съответните решения, заяви преди днешното заседание на парламента председателят на ДПС Джевдет Чакъров.
Пеевски все още не е дошъл на днешното пленарно заседание.
Снощи почетният председател на движението Ахмед Доган поиска оставката на другия председател на ДПС Делян Пеевски. Той на свой ред отговори, че няма да се откаже и "никой не може да спре новото начало".
Доган поиска оставките и на Халил Летифов – заместник-председател на ДПС и член на ЦОБ, Станислав Анастасов – заместник-председател на ДПС и член на ЦОБ, Хамид Хамид – заместник-председател на ПГ на ДПС и член на ЦОБ, Ертен Анисова – заместник-председател на ПГ на ДПС, Радослав Ревански – член на ЦОБ".
"Доган е пределно ясен, без недомлъвки. Колективните органи ще заседават, предполагам с участието на почетния председател, и ще вземат решение", заяви Джевдет Чакъров.
По думите му Доган казва каква е ситуацията в партията.
"Позицията е ясна, има устав. Кой ще вземе вторият мандат, ще бъде обсъдено от нашата политическа сила, ще положим всички усилия да бъде съставено редовно правителство. Страната е в политическа криза, призовавам за разум и останалите партии. ДПС е преживявало много такива моменти, не бива да има разцепление в ДПС", каза още Чакъров.
Колегата му Рамадан Аталай коментира, че кризата, която се е появила в ДПС, вече започва да се разрешава. По отношение на отказа на Пеевски да подаде оставка, Аталай заяви, че всеки човек може да изрази мнение за позицията си, но когато се съберат колективните органи и всеки вземе отношение, тогава вече, ако Централният съвет вземе решение, че Пеевски не е прав и продължава да упорства, нещата ще бъдат решени.
"Решението на Централния съвет е решение. Ако, разбира се, му отнемат възможността да бъде председател на партията - това не е сваляне. Представете си, че може да стане член на ДПС", допълни Аталай.
Депутатите от останалите политически сили също коментираха кризата в ДПС. Според Кирил Петков и Николай Денков от ПП-ДБ "това е бавното разграждане на модела Пеевски".
"Това, което виждаме е, че не е само индивидуална битка. Това е бавното, явно разграждане на модела Пеевски. Тук не говорим за човека Пеевски, а за модела "Пеевски". Какво означава това? Ето хората от Доспат имат кмет, който мисли, че може да прави всичко в държавата без да спазва закона", заяви Кирил Петков от ПП-ДБ на влизане в парламента.
Той визира провеждащия се днес в центъра на София протест заради премахване на незаконни постройки от страна на община Доспат в различни населени места. Протестът днес е под наслов „Доспат не сте сами - Свобода за Доспат".
Денков отбеляза, че Доган за първи път казва това, което ПП-ДБ говори от три години.
"Обърнете внимание в писмото на Доган, където говори за прокуратурата, използването ѝ, полицията, това е моделът "Пеевски" - как прокуратурата и полицията започват да дават отчет и когато направят нещо нередно, как биват санкционирани от гражданите, от институциите, от държавата, ето това трябва да го постигнем. Доган за първи път казва нещо, което ние казваме от три години", заяви Денков.
Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов сравни партийната битка между почетния лидер на ДПС Ахмед Доган и един от председателите на движението Делян Пеевски с финала на Европейското първенство по футбол между Испания и Англия.
Председателят на ПГ на БСП Борислав Гуцанов смята, че вътрешните проблеми на ДПС оказват огромно влияние върху целия политически живот в държавата, а Тошко Йорданов от ИТН определи случващото се като "много интересно".