OffNews.bg

Петков: Че държавата фалира беше фалшива новина. Това се случва преди всеки избори

Цялата тази криза, че държавата фалира и че курсът лев-евро е под риск, беше наистина една фалшива новина, на която БНБ веднага реагира, а на следващия ден министърът на финансите си оттегли думите, заяви пред Нова телевизия съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

На 15 март служебният министър на финансите Росица Велкова обяви, че финансовото състояние на България "никак не е розово" и че страната ни е застрашена от свръхдефицит, ако не предприеме редица непопулярни мерки, сред които: данък свръхпечалба, по-високи тол такси, без намалено ДДС за заведенията.

"Бяхме свидетели на пресконференцията на министъра на финансите и на следващия ден тезите бяха обратни. А всъщност БНБ каза ясно, че фискалният ни баланс в момента е на едно от най-високите си нива за последните 30 години. (...) За 3% дефицит е ясно. Ако си спомняте преди последните избори беше 7% дефицит - ужас, дупка, погром - а реално годината приключи с 2,9% дефицит, тоест под 3%. И това се случва преди всеки избори", каза днес Кирил Петков.

По думите след няколко седмици ще има  редовно правителство и този проблем няма да съществува, така че няма нужда от затягане на коланите. Кирил Петков твърди, че разликата в държавния бюджет в сравнение с миналия януари, е по-малката събираемост в НАП:

"Просто ще върнем старите приоритети на НАП, които бяхме направили ние, а това е не да се проверяват малките ресторанти, сладкарници фризьорски салони, а големите фирми, така че държавата да си събере данъците. Предпочитаме данъците да не бъдат вдигани, а НАП да си върши работата. Вече сме доказали, че можем да го направим и ще го направим отново. Мярката е много проста - да си събираме ДДС от всички фирми по един и същи начин, да няма никой над закона и с привилегии."

Според Петков начинът да се намалят цените е по-голям фокус върху българското земеделие, и по-точно малките и средни ферми:

"Да, няма да стане веднага, но ние трябва да произведем българска храна за българската трапеза. В момента внасяме 50% от месото си, както и от доматите. По-голямото предлагане би намалило и цените."

Той посочи, че Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) трябва да бъде променена също и че тя е още със същия състав от последното правителство на ГЕРБ. По думите му в миналите парламенти не е имало воля членовете на КЗК да бъдат сменени. 

В нашата кампания се връщаме към позитивното. Ние не влязохме в политиката, за да се караме, а за да повишим стандарта на живот в България. Знаем как да го направим, заяви съпредседателят на ПП.

Гарантирам ви, че когато успеем след 2 април да направим правителство с нашите приоритети, Нидерландия ще ни подкрепи за Шенген, каза още Кирил Петков.