Кога можем да се откажем от руския газ? Обяснението на министъра на енергетиката
"Зависи от цената, която сме готови да платим". С тези думи енергийният министър Александър Николов отговори на въпроса кога се отказваме от руския газ.
"Цената на природния газ зависи от множество индекси и от конкретни точки, на които е доставяна. Естествено, когато транспортните разходи са по-високи, тоест когато не е конвенционална доставка, цените са по-високи. Поради тази причина България е една от държавите, които инициира общ подход на ниво ЕС, за да можем да говорим за количества в значително по-голям размер и това да се използва за по-добра цена", обясни той пред журналисти в Народното събрание.
По време на изслушването му в парламентарната комисия по енергетика той каза, че ако България реши изцяло да се откаже от руския газ, то това би означавало 40% увеличение на цената на синьото гориво.
Преди седмица България предложи страните от Европейския съюз да сключват колективни договори за покупка на газ и така да се постигне икономия от мащаба. Тогава премиерът Кирил Петков обясни, че такъв подход е възможен и припомни общоевропейските договори за покупка на ваксини.
До момента няма напредък по този въпрос, но с оглед убийствата на цивилни в Буча въпросът за отказване от руския газ се поставя все по-често.
Вчера председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи, че ЕК налага ембарго на вноса на въглища от Русия. Тя допусна, че такава стъпка ще се обмисля и за руския газ и петрол.
Николов коментира и решението за ембарго на въглища. По думите му то няма да се отрази на България, тъй като страната разчита на собствен ресурс. Според министъра настоящите събития показват колко е важно държавите да разчитат на локални източници.
Интерконекторът
По време на днешното заседание на енергийната комисия отново бе повдигнат въпросът за Интерконектора с Гърция. Емил Георгиев от БСП попита кога строежът ще бъде завършен и ще има ли забавяне. Министърът уточни, че от 1 юли тръбата трябва да е готова, а до септември се очаква да потече азерски газ, който ще е достатъчен за 30% от нуждите на страната.
Жечо Станков от ГЕРБ-СДС направи любопитното предложение на 1 юли комисията да има изнесено заседание до Интерконектора, който да им бъде показан лично от министъра.
Предложението беше отхвърлено от управляващите, а опозицията попита "Кой криете?".
Рамадан Аталай от ДПС пък прогнозира, че до 1 юли по тръбите най-много да потече вода.
Планът за възстановяване
Николов защити проекта за геотермалните източници, заложен в Плана за възстановяване. Именно този проект беше сред предложенията, които опозицията най-яростно критикуваше.
Днес Росица Кирова от ГЕРБ-СДС заяви, че в българската акватория няма води с такива високи температури и не е обосновано да се влагат 343 млн. лв. за такъв проект.
Министърът пък заяви, че именно Планът дава възможността за развитие на националните енергийни източници.