ДПС-Пеевски иска всички СМС-и между кабинета и лидерите на ПП-ДБ. Гюров: Няма да допусна предизборни провокации

Цели се подкопаване на общественото доверие за провеждането на честни избори, заяви служебният премиер

Ружа Райчева 31 March 2026 в 10:45 6604 1
Станислав Анастасов, ДПС-НН, БГНЕС/Антон Станков

Снимка БГНЕС/Антон Станков

Станислав Анастасов, ДПС-НН

Станислав Анастасов от "ДПС-Ново начало" е изискал от всички служебни министри, включително и премиера Андрей Гюров - информация за всичката личната им кореспонденция с лидерите на "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев, Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.

Това се е случило на 12 март - преди 51-ото Народно събрание да се разпусне в предизборна ваканция. 

В идентични въпроси до всеки един от министрите депутатът от партията на Делян Пеевски изисква отговорът да включва "всички срещи с дата, място и час заедно с предпис-извлечение от паметните бележки от тях, телефонни разговори, кратки текстови съобщения (СМС), както и съобщения разговори чрез различни приложения".

"Считам, че предоставянето на подобна информация е от съществено значение за гарантиране на прозрачност в институционалната комуникация и за информираността на НС относно нерегламентираното влияние над служебните министри и пресичане на задкулисна нелегитимна олигархична власт, упражнявана от Ивайло Николаев Мирчев, Асен Васков Василев и Божидар Пламенов Божанов", пише в запитването до Андрей Гюров Анастасов.

Искането на ДПС-НН е да се даде писмена информация за всички контакти между министрите от служения кабинет и лидерите на ПП-ДБ от 12 декември до 12 март.

Отговорите

Премиерът Андрей Гюров е отговорил, че парламентарният контрол трябва да се използва за въпрос от актуален характер, които представляват обществен интерес и попадат в ресора на съответния министър и ръководената от него администрация. Служебният министър-председател заявява, че поисканата от Анастасов информация "представлява злоупотреба с правомощието на народния представител".

"Народните представители нямат функции на разследващи органи и се предполага, че са запознати с конституционните основни права на гражданите – неприкосновеност на личния живот и на тайната на кореспонденцията и на другите съобщения. (...) Няма да допусна правителството да бъде въвлечено в предизборната кампания чрез провокации под формата на парламентарен контрол, целящи подкопаване на общественото доверие за провеждането на честни избори и засягате на личното достойнство на членовете на правителството", пише Гюров.

Министърът на иновациите Ирена Младенова отговаря, че няма да "допусне да бъде въвлечена е предизборната кампания под каквато и била форма, включително чрез провокации под формата на парламентарен контрол, целящи подкопаване на общественото доверие за провеждането на честни избори."

Почти същите отговори изпращат и други служебните министри от кабинета на "Гюров".

Министърът на отбраната Атанас Запрянов все пак заявява, че във въпросния период е контактувал с Ивайло Мирчев в рамките на парламентарния контрол и комисията по отбрана. Министърът на туризма Ирена Георгиева заявява, че не е провеждала срещи с никого от тримата.

Вътрешният министър Емил Дечев и министърът на правосъдието Андрей Янкулов пишат, че не са осъществявали "оперативни контакти" с лидерите на ПП-ДБ.

    Най-важното
    Всички новини