ГЕРБ внесе проект: Забрана на социалните мрежи до 16 г., вечерен час за интернет за 16-18-годишните

Глобата при нарушение на тези правила ще започва от 50 хиляди евро

OFFNews 09 July 2026 в 11:53 1681 4
Костадин Ангелов

Снимка БГНЕС

Костадин Ангелов

В четвъртък в Народното събрание беше внесен законопроект от ГЕРБ за пълна забрана на социалните мрежи за деца до 16 години. За младежите от 16 до 18 години използването им ще бъде разрешено, но със строги ограничения. Глобата при нарушение на тези правила ще започва от 50 хиляди евро.

Това заяви депутатът от ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов, цитиран от NOVA.

Приложението ще бъде безплатно, ще се разработи от Министерството на електронното управление в определен срок и ще бъде свързано със системата на ГРАО. Верификацията ще е задължителна за абсолютно всички потребители на социалните мрежи. Настоящите профили на деца под 16 години, които не могат да докажат възрастта си, ще бъдат закрити. Според Ангелов системата няма да може да бъде заобиколена чрез смяна на IP адрес или използване на VPN.

Законът предвижда и някои изключения. Приложенията за комуникация (като Viber, WhatsApp и Signal) остават разрешени за всички, тъй като не попадат в обхвата на забраната. Децата под 16 години ще имат достъп и до образователни платформи, но само ако те са одобрени от министъра на образованието и науката.

За младежите между 16 и 18 години се въвежда „вечерен час“ за интернет – те няма да имат достъп до социалните мрежи в часовия диапазон от 23:00 до 06:00 сутринта. За да се ограничи пристрастяването към екраните, за тази възрастова група ще бъдат изключени функциите за автоматично зареждане на видеа, безкрайното скролване и алгоритмите, които препоръчват съдържание.

Новите рестрикции ще важат и за чуждестранни деца, които влизат на територията на България – те също ще трябва да инсталират приложението за верификация.

Всички знаем, че социалните мрежи са опасни. Те превръщат обществото в стадо без емпатия. Интернет не е детска площадка. Преди години се притеснявахме какво ще се случи на нашите деца на улицата, а днес се опасяваме какво ще им се случи в социалните мрежи. Днес едно съобщение в чат може да нарани едно дете повече, отколкото може да бъде наранено в училище, каза Ангелов.

Законопроектът създава мобилно приложение, което да верифицира възрастта – т.нар. „дигитален портфейл“. Чрез това приложение децата няма да могат да излъжат, че имат 18 години.

Той подчерта, че законът не е война срещу технологиите, а опит да се спре пандемията от "социален аутизъм", депресия, хранителни разстройства и допаминова зависимост сред подрастващите. Ангелов призова всички политически партии в парламента да оставят настрана партийните дивиденти и да се обединят около спасяването на българските деца.

Следете новините ни в :
Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

10604

4

stanimir_13

09.07 2026 в 12:24

Малка е глобичката. Сложете милион, че да се усети!
Тъпаци.
Сигурно ще разберете, кой е зад компютъра вечерта.
Ама да правим нещо, де.

17049

3

Танас

09.07 2026 в 12:14

Коцьо е поналял, добре му са се отразили кромидските мерки... Сега и тук иска да захлебне с тотални глупости, ма интернета не е кромид... само става по-смешен... ма то на къде повече...

1800

2

toapa

09.07 2026 в 12:11

Хайде оправете законите, които ни трябват, пък после си правете експерименти. Щели да спират Интернет на младежите - смешници, неможачи, капутински подлоги, предатели, крадци и т.н.
Иди на х** герберасте

15047

1

Васко Кънев

09.07 2026 в 12:09

Идиоти! Какъв вечерен час за интернет? Тези хора наясно ли са, че няма техническо средство, което да гарантира подобно нещо? Защо са решили, че могат да изземват функции от родителите? Вечерен час за свободата на словото възнамеряват ли да въвеждат?

 
X

Йордан Иванов: Ако стана председател на ДСБ, ще предложа Радан Кънев и ген. Атанасов за заместници