OffNews.bg

Денков: Борисов знаеше, че няма да има кабинет

Самият Борисов (лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов - бел. ред.) знаеше, че няма да стане кабинетът. Той го каза, преди да започне гласуването, така че нямаше нищо изненадващо. Това, което действително е изненадващо, е, че в крайна сметка на повърхността излезе това разцепление в ДПС, което ние знаехме, че върви от месеци заради дейността на Делян Пеевски в тази партия.

Това заяви председателят на ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков. Думите му са по повод днешното гласуване на проектокабинета, предложен от ГЕРБ с премиер Росен Желязков. "За" гласуваха само 98 народни представители - 68 депутати от ГЕРБ и 30 - от ДПС. Политическата група на Движението за права и свободи се разцепи при избора - 14 бяха "против", а един се въздържа. 

"Това, което се случи в парламента, беше предизвестено", каза още Денков. 

Според едно една от причините е грешният подход, с който се е влязло в това Народно събрание: "Той беше следният - ГЕРБ е първа политическа сила, втора е ДПС, каза се - ето това е кабинетът - гласувайте го".

Денков допълни, че от ПП-ДБ са започнали "обратно" - с приоритети, задачи, намиране на политическа подкрепа и след това обсъждане с тези, които са готови да подкрепят задачите, кои биха могли да бъдат министри.

Бившият премиер допълни, че от "Продължаваме промяната - Демократична България" са настоявали за реформи, които са нужни на България - да се развива като бизнес, икономика, хората да усетят справедливост, хората да живеят по-добре, за това се борим.

"За да можем да повярваме, че ще се случи нещо, трябва да знаем и кои са хората, които могат да работят, за да се осъществят. Например аз имах доверие в Мария Габриел, че ние можем да продължим, но с Пеевски и Борисов - казвал съм много пъти, Пеевски е най-голямото зло на България. При това, което се случва днес, ние няма как да очакваме каквито и да е реформи", категоричен е Николай Денков.

Според него в страната все още няма икономическа криза, но ако политическата не бъде овладяна, ще последват други кризи.

"Ще я овладеем тогава, когато се разберем, че тези реформи, за които говорим, са необходими. Хората, които им пречат, трябва да си тръгнат - някой да се пенсионира, друг да бъде разжалван от партията си, за да може да се отпуши процес, който да позволи освен да се развиваме икономически и да се борим срещу корупцията", каза още депутатът.