OffNews.bg

Дебатът за вота на недоверие - във вторник, гласуването - най-рано в сряда

На извънредно заседание във вторник ще се проведат разискванията по поискания от ГЕРБ-СДС вот на недоверие към правителството. Гласуването ще е най-рано в сряда, 22 юни.

Това означава, че Кирил Петков разполага с четири дни, за да намери още шест депутати, които да спасят кабинета.

За същия ден е планиран протест в подкрепа на правителството. Той се организира във фейсбук още от преди обявеното в понеделник внасяне на вот на недоверие.

ГЕРБ поиска вот на недоверие. Какво следва?

Според Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, след като проекторешението за вот на недоверие бъде внесено, то трябва да влезе за разискване в зала, но не по-рано от 3 дни и не по-късно от 7 дни от постъпването на искането. 24 часа след приключването на разискванията проекторешението трябва да бъде гласувано в зала. Това означава, че най-късно вотът на недоверие може да влезе в зала в четвъртък.

Решението за насрочване на заседанието за разисквания, които са ден преди вота, се взима от председателя на НС - в момента, след отстраняването на Никола Минчев, тези функции изпълнява зам.-председателят Мирослав Иванов.

Вчера Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС и Йордан Цонев поискаха извънредно заседание в неделя и гласуване в понеделник. Зам.-председателят на НС Кристиан Вигенин пък контрира, че това решение се взима от председателя, както и че такива искания не могат да се правят чрез процедура по време на заседанията.

ГЕРБ ще опитат да свалят кабинета в понеделник

Днес обаче парламентарните групи постигнаха съгласие и извънредното заседание бе насрочено.

Вчера новосформираното мнозинство проведе генерална репетиция за вота на недоверие - ИТН, ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане" събраха необходимите гласове, за да свалят Минчев.

Тренировката успешна: ИТН, ГЕРБ, ДПС и 'Възраждане' отстраниха Никола Минчев

ПП, ДБ, БСП и отцепилите се от ИТН депутати все още не събират нужните гласове, за да преодолеят вота на недоверие - всички те имат общо 115 от необходими 121. Ако не се намерят нужните народни представители, кабинетът трябва да подаде оставка и правомощията му да бъдат прекратени. До избирането на ново правителство то се превръща в "правителство в оставка".

Ако се намерят обаче още шестима души (по-рано днес Ива Митева допусна, че още депутати от ИТН ще подкрепят кабинета по време на гласуването на вота на недоверие - б.а.), вотът ще бъде неуспешен и ново искане на същото основание не може да бъде направено в следващите 6 месеца.