OffNews.bg

Бивш руски посланик у нас е получил българско гражданство

Бившият руски посланик у нас е получил българско гражданство след края на мандата си. Основанието – развитие на обществено-икономическите отношения между България и Русия.

Това разкри депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" и зам.-председател на ДСБ Кристина Петкова пред Нова ТВ. 

Петкова допълни, че впоследствие, заради това, че единият родител има българско гражданство, такова получава и синът на дипломата. Не стана ясно дали това е Анатолий Макаров, който беше посланик на Русия у нас между 2016 г. и 2021 г. По информация на в. "Сега" става дума за Анатолий Потапов, който беше посланик в София в периода 2004 - 2008 г. Съпругата му Татяна Николаевна Потапова също вече е българка.

По думите ѝ вратичка в закона позволява проникване на руско влияние в България. "Чужденци получават българско гражданство заради спортни заслуги. Колко са обаче те – ресорното Министерство на младежта и спорта не знае", обясни Кристина Петкова.

Депутатът припомни, че има случаи на руски граждани с българско гражданство, за които няма никакви данни да са свързани със спорта изобщо. В мотивировката им пише, че са служители на руския "Лукойл". Впоследствие единият става изпълнителен директор и пълномощник на Лукойл-България, а другият – член на борда на "Петрол" АД.

"По този начин тези лица, нямащи нищо общо със спорта, получават българско гражданство", даде пример тя и посочи, че няма данни тези мъже да играят баскетбол, както се твърди.

Разпоредба, която България да ползва за целите на развитието - в спорт, в култура, в наука, в технология, е била използвана като параван за придобиване на българско гражданство.

Според Петкова това е пробив в националната ни сигурност, който се случва със съдействието на ДАНС.

Народният представител от ПП-ДБ коментира и информацията, че лидерът на ДСБ Атанас Атанасов ще стане председател на парламента при ротацията през март. Петкова потвърди, че името на Атанасов е сред обсъжданите за поста.

За смяната на министри тя обясни, че би се зарадвала, ако не види Калин Стоянов като вътрешен министър след ротацията. Това обаче е малко вероятно. Както още преди месеци стана ясно, ГЕРБ и ДПС държат на оставането му в Министерския съвет. Вицепремиерът Мария Габриел пък нееднократно е заставала в подкрепа на Стоянов и го определя, като един от хората, работили активно за напредъка на страната по отношение на Шенген.

Кристина Петкова заяви и че все още не е решено дали "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" ще имат общи листи за евроизборите. Нагласите обаче били това да се случи. По информация на OFFNews е почти сигурно, че двете формации ще се явят заедно на изборите през юни. Никола Минчев ще бъде водачът на листата, след като отстъпи мястото си на ротационен председател на парламента на председателя на ДСБ Атанас Атанасов. 

Народният представител каза още, че президентът Румен Радев никога не е държал като обединител на нацията.

"Не е моят президент. Той използва президентската институция, за да позиционира себе си политически. Това е недостойно", коментира Кристина Петкова.

Тя направи паралел с президента Георги Първанов и създадената от него партия АБВ: "Видяхме потенциала. Предполагам и тук ще се случи същото нещо".