Въпреки споразумението земеделци организират немирен протест утре
Общо 12 организации на земеделски стопани възразиха срещу подписаното в неделя споразумение за помощите за сектора със земеделския министър Кирил Вътев. Те отново настояват за неговата оставка.
Финалните редакции на новото споразумение между фермерите и властта бяха окончателно оформени вчера вечерта. След близо 4-часово обсъждане Вътев съобщи, че няма нови добавки в текста.
Бойко Синапов, председател на "Обединени български животновъди", обяви от името на всички, че във вторник в 11 часа ще има протест пред сградата на правителството и този път той няма да е мирен. Синапов не даде подробности, но посочи, че с колегите му ще поемат отговорност за действията на протестиращите.
Днес ще бъде подписано споразумението между правителството и част от земеделците, които протестираха през последната седмица. По думите на председателя на аграрната камара техническите детайли около финансовата помощ са изчистени, а нейният максимален размер ще бъде до 55 000 лв. Министър Вътев ще се срещне и с две от протестиращите днес организации.
Земеделци и животновъди от великотърновска област затвориха в 10:30 международния път Русе - Свиленград край великотърновското село Поликраище. Пътят ще остане блокиран до 16:00 часа, но през цялото време ще бъдат пропускани леки автомобили. С трактори, тежка техника и разпилени плодове по пътя продължават протестите и в Кюстендилско.
Недоволните заявиха, че няма политическа сила, която да подклажда протестите. В ефира на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS те посочиха, че не членуват в партии.
"В структурата на земеделските производители има около 60 000 души. Тези, които спряха протестите, са около 1000. Това са големи зърнопроизводители с по няколкостотин хиляди декари", каза един от протестиращите.
Земеделците заявиха, че има непропорционално разпределение на средствата за подпомагане на сектора. Протестиращите заявиха, че се очаква координация с Гърция, с цел да бъде затворен граничен пункт "Кулата" в сряда или четвъртък.
В цяла Европа има протести на земеделски стопани, с които се настоява за повече помощи и орязване на екоизискванията на Брюксел.