OffNews.bg

Отец Кортези на заминаване: Къде сте, патриарх Неофит и г-н президент?

Енорийският свещеник от Белене Паоло Кортези напусна България в събота, 10 март,  след скандала с прокуденото от града сирийско семейство.

Часове преди отпътуването си отецът даде интервю за сайта desebg.com, в който призова патриарх Неофит и президента Румен Радев за активна позиция по казуса.

Свещеникът си замина, след като общински съветник от Белене и група националисти скочиха срещу настаняването на бежанците в града, а впоследствие отец Кортези получи и заплахи за живота си. Досега нито едно лице от властта не е защитило Паоло Кортези и неговата позиция.

„Не успях да защитя едно мирно семейство. Днес сирийците са бежанци. Преди 70 години бежанците в Европа бяха евреите. Утре може да сме ние”, казва в интервюто свещеникът и признава, че се чувства като бежанец сред бежанци. Неговият жест е към българските институции, които по думите му трябва да се събудят. 

Къде сте днес, патриарх Неофит? Излезте от вашата крепост. Заемете честна и почтена позиция, като тези смели ваши предшественици Кирил и Стефан. Народът има нужда от вашата дума!
Къде се, г-н президент Румен Радев? Излезте и вие от вашето президентство и се обърнете към народа си. Вземете пример от другите лидери. Вземете пример от Мартин Лутър Кинг и неговата мечта за едно общество, в което няма да има дискриминация, където всички да живеем заедно. Говорете на своята нация, която тръгва по грешен път и влиза в джунглата.
Къде сте граждани на България? Излезте и покажете, че не сте съгласни! Къде сте български институции? Защо не работите така, че законите да се спазват? Защитете справедливостта!, коментира отец Кортези.

Той добавя, че оставя сърцето си в Белене. Тръгвал си натъжен от България, понеже не успял да защити семейство Албакри.

Междувременно пастор Бедрос Алтунян от Евангелска методистка църква в България написа писмо в пламенна защита на Кортези. "Скъпи брат Паоло, ти извърши това, което ние трябваше да направим. Прости ни, че ние от другите християнски общности останахме само наблюдатели. Но ние днес те уверяваме, че високо ценим всичко, което направи и оставаме съпричастни на твоето дело", казва пастор Алтунян.

Създадена бе и петиция в защита на Паоло Кортези и с призив той да се завърне в България и да продължи дейността си.