OffNews.bg

Не, ''изчистеният'' от РЗИ Бургас Попски плаж не е чист: дори полевите тестове показаха, че има Ешерихия коли

Под съмнение постави достоверността на резултатите за качеството на морската вода край Попския плаж в Царево микробиологът д-р Сергей Иванов. РЗИ Бургас установи, че водата край смърдящия и покрит с купища водорасли плаж е чиста.

"Пробите от полевите тестове с морска вода се оцветиха в синьо. Това показва, че има Еширихия коли. Нашите резултатите се разминават с тези на РЗИ, защото взимаме по различен начин морска вода. Те взимат проби от прибоя. Ние взимаме от метър дълбочина. Всеки бил на море знае, че в прибоя е пълно с водорасли. Мислихме, че ще извършим съвместна проверка с Министерството на здравеопазването, защото те ни поканиха. Оказа се, че ще проверяваме заедно с РЗИ Бургас, към които имаме силни резерви”, заяви д-р Иванов пред Нова тв.

Д-р Сергей Иванов ръководеше екипа учени от СУ, установил в средата на август драстично замърсяване - повече от 41 пъти - с откриваната във фекалиите бактерия Ешерихия коли именно край Попския плаж. Работата на учените беше по проект, изпълняван съвместно с "Активни потребители".

Оповестяването на резултатите от проверките им на плажовете по Южното Черноморие предизвика институционална "буря". МЗ отрече и хвърли съмнение върху компетентността на учените. РЗИ Бургас извади напълно чисти резултати. След поисканата съвместна проверка от "Активни потребители", за да се изясни истината, беше направена такава, но - както се вижда - половинчато и след нея спорът не е разрешен.

Опонира му кметът на Царево:

"Категорично не съм съгласен с твърденията. Виждам остра атака срещу директора на РЗИ-Бургас. Факт е, че попският плаж не е активен. Тук се снима един формат. Ако има изменения, то някой от участниците щеше да пострада. Господин Иванов да се извини за подвеждащата информация. Управлението на държавата не е шега работа. Кой ще плати на местните жители за това, че с този скандал част от туристите наистина няма да дойдат. Когато се поднася такава информация, трябва да е добре проверена”, каза инж. Георги Лапчев.

„Според МЗ плажът край Царево 10 години е имал влошени резултати на водата. Имало е години, в които тя изобщо не е ставала за къпане. Никога обаче не е затварян. През последните 2 години започва да има отлични оценки. Мога да ви посочя множество европейски страни, в които в момента има затворени плажове заради замърсяване. У нас продължават да изтичат фекални води, защото местната власт бездейства”, поясни Иванов.