Директорът на завода за отпадъци не пуснал съветници от СОС на проверка, искат му оставката
Пореден скандал се разрази в Столична община, след като шефът на завода за отпадъци Николай Савов отказал да пусне общински съветници от всички групи без ПП-ДБ-СС на проверка в предприятието.
Заради това Иван Пешев от БСП, който е член на комисията по опазване на околна среда, настоя Савов незабавно да подаде оставка.
"Срещата с Николай Савов беше уговорена още преди седмица и беше насрочена за днес в 10,30 часа, обясни Иван Пешев. С колегите от комисията и експертите решихме да направим това посещение във връзка с изслушване на господин Савов на заседание на комисията на 7 май. Тогава изнесените от него данни породиха редица въпроси у нас, които от комисията отправихме писмено до кмета Васил Терзиев и до ресорния негов заместник Надежда Бобчева. Отговорите, които получихме, не са изчерпателни и не ни предоставят пълната картина за състоянието на предприятието. Затова с колегите от останалите политически групи в комисията решихме да организираме тази среща. При посещението днес обаче достъп до завода ни беше отказан. Господин Савов ни покани в стола, в който се хранят работниците. Там ни обясни, че не може да ни допусне в завода и се позова на някакъв правилник за вътрешния ред, който регулира посещенията на неправителствени организации и училищни групи. Тоест, приравни Постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори в СОС към неправителствена организация. Случилото се днес е абсолютен прецедент в историята на общинския съвет. За мен това е скандално самоуправство от страна на директора, за което той трябва да си понесе съответната отговорност", обяснява Пешев.
Общинските съветници от групата на Местна коалиция "БСП за България" настояват на следващата сесия на СОС, която е насрочена за 25 юли, да бъде изслушан кметът Васил Терзиев и ресорният му заместник Надежда Бобчева във връзка със състоянието на СПТО и отказа на неговия директор Николай Савов да допусне представителите на екокомисията в предприятието.
Социалистите държат кметът Терзиев и неговият екип да запознаят общинските съветници с плановете на Столична община във връзка с изграждането на третата фаза на завода за боклук, а именно инсталацията за оползотворяване на RDF гориво. Освен това столичният градоначалник да запознае съветниците с мерките, които ще предприемат той и екипът му за разширяване на капацитета на депото на територията в местност "Садината". И как всички действия на директора Савов ще се отразят на формирането на такса битови отпадъци за догодина.
Председателят на комисията по екология Красимир Гълъбов (независим)припомни, че общината прие през май план за оздравяване на завода и каза, че членовете на комисията са искали да се запознаят как върви това оздравяване лично, като за това са уведомили предварително зам.-кмета по екология. На нас ни беше отказан достъп до завода, на който Столичният общински съвет е принципал, подчерта Гълъбов.
Лорита Радева от ГЕРБ, заместник-председател на Комисията по околна среда, каза, че всички данни, които са предоставени от завода на комисията – за общите количества отпадък, постъпил в общинското предприятие за периода 2018 – 2023 г., за количествата депониран отпадък, за количествата отделен рециклируем отпадък, за количествата предаден РДФ, са манипулирани. Моите аргументи се съдържат в предоставените от завода документи. Разликата е, че в констативните протоколи, тези данни са едни, а в обобщените отговори, носещи подписа на директора на завода, са други, подчерта Радева.
Фрапиращо според нея е твърдението на ръководството на Столичната община, изразено преди месеци, че свободните обеми в завода за отпадъци са почти изчерпани. Радева каза, че след като се е запознала с информация, предоставена от завода, се оказва, че "действително са докарани нещата до изчерпване след 18 месеца, но анализите са направени на база на отпадъка, който идва директно от сивите кофи за боклук". Когато депата се запълват с всякакъв вид нетретиран отпадък, се намалява и срокът за неговата експлоатация, поясни Радева. Съответно се нарушава комплексното разрешително, на завода, общината се вкарва в последващи санкции, каза заместник-председателят на Комисията по околна среда.
Заблуждаващи според анализа са и данните на завода по отношение на качеството на произведения от завода РДФ гориво (получавано от преработката на твърди битови отпадъци), твърди Лорита Радева. След поискани протоколи от анализи за произведения РДФ за двата вида фракции, които са най-популярните, са извършени 45 проби, като в 42 от тях са установени отклонения за пепелно съдържание и отклонения във влагосъдържанието. Тоест след всички подобрения и оздравителни планове качеството на РДФ е занижено, заяви Радева. По думите ѝ резултатът е, че този РДФ се депонира, защото не покрива съответните изисквания за качество, което е още един аргумент за запълване на свободните обеми в депото.