АЕЖ призова медиите да бойкотират политици като Костадинов
Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ) призова за солидарност срещу "опитите колеги да бъдат мачкани и обиждани от политиците". Позицията е по повод поведението на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов, който по-рано днес поиска журналисти от посочени от него медии да напуснат залата за пресконференции в БТА, а след като не го направиха, той демонстративно прекрати брифинга си.
"Възмутително е поведението на лидера на партия “Възраждане” Костадин Костадинов, който в сряда се опита да гони журналисти от сградата на Българската телеграфна агенция. Призоваваме всички репортери да са крайно критични към подобни действия и в никакъв случай да не позволяват на политик да се саморазправя с техни колеги. Особено когато не му се случва за първи път", пише АЕЖ.
Асоциацията настоява ръководството на Българската телеграфна агенция да вземе отношение по случая с репортера на "Дневник" Ралица Фичева и да разясни какви правила трябва да следват политическите партии на нейна територия.
Обръщаме се и към ръководствата на обществените медии и най-гледаните телевизии с въпрос дали ще продължат да толерират предоставянето на несъразмерно ефирно време на политици, на които им липсва базисно уважение не само към журналистите, но и изобщо към демократичния и правов ред, се добавя в позицията.
Призоваваме всички колеги да бойкотират подобни политици, каквито сме имали и в миналото, но на последните избори не събраха и един процент и се превърнаха в маргинали, на които никой не обръща внимание. Убедени сме, че това ще е съдбата и на поредния, който си позволява да напада журналисти и уважавани медии, но трябва ли отново да го търпим с години, питат риторично АЕЖ.
"АЕЖ използва случая да изрази и цялостното си разочарование от начина, по който политиците общуваха с медиите по време на кампанията и в изборната нощ. В предизборната кампания кандидатите за подкрепата на българските граждани дължаха на обществото лидерски дебат, проведен пред журналисти. Такъв дебат, уви не се състоя. В изборната нощ лидерите на най-големите партии трябваше да отговарят на журналистически въпроси в рамките на пресконференции, каквито се организираха някога в НДК и се провеждаха по реда на подреждане на политическите сили. В една здрава демокрация журналистите трябва да имат възможност да задават въпросите си в среда, в която тези въпроси могат да бъдат чути и да получат внимателен отговор. Вместо това репортерите са принудени да преследват политиците, да се бутат и надвикват, за да зададат въпросите си или пък просто да коментират мисли на политиците, споделени не пред медии, а в социалните мрежи.
Напомняме на всички партии в новоизбраното Народно събрание, че носят отговорност за подобряването на медийната среда и за възстановяването на нормалното политическо говорене пред медии", завършва позицията.