Васил Терзиев: Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство
"Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата." Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair в четвъртък вечерта.
“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието.
“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.
"Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери нещо, което му харесва, провокира," допълни той.
Тодор Младенов от “София тех парк” посочи, че се радва, той и екипът му успели да спечелят доверието на организаторите и да изберат това място за провеждането на Sofia Art Fair. “Чакам с нетърпение и следващото издание”, каза той.
Суни Данаджъ, инициатор на Sofia Art Fair, благодари на на целия екип на събитието, партньорите, спонсорите и съмишлениците на проекта.
В подкаста на OFFNews Искра Ангелова разговаря с Ивайло Нойзи Цветков за значимостта на този панаир.
На бяло платно на сцената имаше пърформанс на Илинка Чергарова, Искра Благоева и Боряна Петкова.
Събитието завърши с концерт на Орлин Павлов.
Слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair е „Изкуството е значимо!“Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия. В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м площ. Всички участници са селектирани от петчленно международно жури от куратори и изкуствоведи, съставено от Йохан Густавсон (Нидерландия), Мартина Йорданова (България), Нина Гшайдер (Австрия), Радослав Механджийски (България) и Теодора Константинова (България).