Галерия Структура за лъжливата изложба: Станахме жертва на измама, ще сезираме прокуратурата
Ние самите станахме жертва на измама от страна на недобросъвестни продавачи. Става дума за злоумишлени действия, за които ще сезираме прокуратурата.
Това се казва в общо изявление на галерия "Структура", колекционера Николай Неделчев и екипа, организирал изложбата "Модернизъм и авангард. Българската перспектива", за която стана ясно, че е пълна с фалшификати.
Изложбата бе открита на 30 май в галерия "Структура", като си постави за цел да покаже непознати произведения на българския модернизъм от междувоенния период. Тя съдържа около 100 творби и е притежание на бизнесмена Николай Неделчев, чието дело е печалното туристическо лого на България за 1,4 милиона лева.
На 12 юни обаче, бившата директорка на Националната художествена галерия и специалист по модернизма - доцент Ружа Маринска, коментира, че голяма част от творбите не са автентични. Малко след това беше разкрито, че рисунка с туш от изложбата, с обявен автор Сирак Скитник, е копирана от корицата на английско издание на "Кама Сутра" от 2012 г., чийто реален автор е френската художничка Малика Фавр. Малко по малко бяха разкрити над 10 фалшификати с приписани автори Гео Милев, Харалампи Тачев, Мирко Качулев и др., които всъщност са дело на западноевропейски творци.
Все още не е ясно дали става въпрос за умишлено престъпление или неумишлена некадърност, но ето официалното изявление на организаторите в цялост:
Във връзка с работите, обект на измама, в изложбата “Модернизъм и авангард. Българската перспектива” колекционерът Николай Неделчев, екипът, който стои зад проекта и галерия “Структура” се извиняват на всички, подведени неволно. Ние самите станахме жертви на измама от страна на недобросъвестни продавачи. Става дума за злоумишлени действия, за които ще сезираме прокуратурата. В тази ситуация считаме за наше задължение нагледното обозначаване на съответните работи в изложбата.
За екипа на изложбата (включващ и реставратор) е от голямо значение отварянето на дебат за пазара на фалшификати и фалшиви сертификати в България. Съществуването на такъв пазар е обществена тайна. Заобикалянето на този въпрос ни превръща в мълчаливи съучастници в престъпен сговор, а нашето желание е тези изключително вредни и опасни явления, уронващи авторитета на заниманията с изкуство, да бъдат изобличени. Ще бъдем удовлетворени, ако неприятният инцидент изиграе ролята на повратна точка в пресичането на дългогодишни престъпни практики от този вид.
Разговорът за българския модернизъм и затрудненията за неговото изследване трябва да продължи. Авторите, представени в изложбата, са важни за картината на модернизма в България, а контактите им с международни художествени среди несъмнено разширяват хоризонта на неговите проявления. Надяваме се, че умишлено създадената ситуация няма да накърни идеята за значимото присъствие на този културен феномен в българското изкуство, нито пък ще бъде използвана за спекулативни междуличностни разправи и клевети с професионален характер.
Злонамерени и криминални действия в света на изкуството винаги са съществували, но те най-често не са оставали без тежки последствия за извършителите. Мисията на галерия “Структура” да разкрива нови хоризонти и да променя статуквото преминава през едно голямо предизвикателство, което с общи усилия ще преодолеем.