Ще стане ли отново Мая Манолова омбудсман? (подкаст)
В студиото на OFFNews гостува Мая Манолова, лидер на партия "Изправи се, България". Разговаряме за разработените от партията и внесени от коалиция "БСП-Обединена левица" промени в Изборния кодекс (ИК), както и за това как може да се противодейства на груповото вдигане на цените на мобилните оператори. Обсъдихме и перспективата от евентуални осми предсрочни парламентарни избори и съответно - бъдещето на лявата коалиция, появила се през 2024 г. със заявка за широко ляво обединение.
"Изправи се, БГ" са разработили законопроект, внесен от "БСП-Обединена левица" в деловодството на парламента, за промени в ИК, който предлага:
- да се създадат отделни от ЦИК преброителни комисии;
- на следващи избори да се проведе експерименталното машинно преброяване;
- да се изчистят избирателните списъци от мъртви души чрез активна регистрация;
- да се поддържа публичен регистър на избирателите
Манолова коментира, че последните избори на 27 октомври са били нечестни и че това е ясно за всички български граждани. Тя посочи, че най-честите манипулации се случват по време на броене на бюлетини в секционните избирателни комисии (СИК) от партийни функционери. 30 000 смени са били направени в съставите на СИК по време на последната седмица преди изборите. На места видеонаблюдението просто нямаше, а на други - липсваше възможност за реално наблюдение как точно се броят бюлетините.
"Съмненията на хората, че се подменят резултатите от изборите нараснаха главоломно. По този начин и без това ниското доверие към изборите у нас окончателно катастрофира. Няма човек в България, който да мисли, че изборите са честни!", заяви Мая Манолова.
От 2015 г. до 2019 г. Мая Манолова бе национален омбудсман на България, който изпълнява ролята на застъпник за правата на хората и пазител на обществения интерес. Омбудсманът е висш и независим конституционен орган с мандат и се избира от парламента.
Попитана дали ѝ липсва работата ѝ като омбудсман Манолова отговори, че хората по улицата често я питат кога пак ще се върне на поста и че тя винаги им отговаря, че зависи от това какво стане.
Манолова заяви, че "тайничко се надява" първо да се отмени поправката в Конституцията за т.нар. "домова книга", от която президентът да избира служебни премиери, и после да бъде избран нов омбудсман, така че да не става заложник на това кой ще оглави служебния кабинет и да се търсят "послушни хора".
"Ежедневно - по улицата, в институциите, където ходя - хората ми казват да се върна и че имат проблеми. Казвам им: "Не знам, не знам, ще видим", какво да им кажа...", разказа Мая Манолова.
По думите ѝ в момента държавата демонстрира тотално безхаберие по отношение на проблемите на хората и липса на ангажираност по темата. Манолова каза, че очаква в рамките на месец и третият основен мобилен оператор повиши ценоразписа си и коментира, че вдигането на цените е необосновано и неаргументирано.
По повод отношенията между партия "Изправи се, БГ" и широкото ляво обединение и подготвените от партията законопроекти за контрол над мобилните оператори, за закона за личния фалит Манолова заяви:
"Моята надежда беше, и продължава да е - че "БСП-Обединена левица", с помощта на гражданската експертиза, която ние доброволно и безплатно им предоставяме, ще го внесе, ще го защити (б.а. законопроектът за мобилните оператори). Някой трябва да отвоюва всичко това, за да има резултат за хората", каза тя.
Манолова подчерта, че "Изправи се, БГ" има много ясна позиция - не участва в преговори с ГЕРБ и ДПС:
"Нашето решение ще дойде след като видим какво ще направи финално БСП, като най-голяма партия в коалицията. Ние сме ясни - все пак някой трябва да отстои това, което хората искаха през 2020 г. - а те искаха да няма правителство с ГЕРБ и ДПС. Някой трябва да си държи на думата."
Според Мая Манолова не е сигурно дали ще отидем на предсрочни парламентарни избори. Тя подчерта, че хората искат да има редовно правителство, но не на всяка цена.
"Изправи се, БГ" ще вземем нашето решение по отношение на участието на голямата лява коалиция във властта, когато видим коалиционното споразумение на масата (б.а. между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН). Ние с ГЕРБ и ДПС не желаем да се събираме", каза още тя.
Целия разговор гледайте във видеото по-горе. Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!