OffNews.bg

Банковият колапс в САЩ продължава: Акциите на банки се сринаха след двата фалита, рейтингът на SB вече е ''боклук''

Акциите на банки по света се сринаха след фалита на двете американски банки Silicon Valley Bank и Signature Bank, обявени в петък и вчера. Това се случи въпреки уверенията на американския президент Джо Байдън, че американската банкова система е стабилна и въпреки обещанието му да направи всичко необходимо, за да защити банковия сектор, предаде Би Би Си.

Американският президент увери, че пари на американските данъкоплатци няма да бъдат използвани за спасяване на банки, но инвеститорите се съмняват в това. Те се опасяват, че други финансови институции също могат да пострадат и това доведе до рязък срив в цените на акциите в глобален мащаб.

В понеделник испанската Santander ("Сантандер") и германската Commerzbank ("Комерцбанк") преживяха спад на акциите си в един момент от над 10 процента. Поредица от по-малки американски банки понесоха още по-сериозни загуби, въпреки че уверяват клиентите си, че имат достатъчно ликвидност. Нестабилността доведе и до спекулации, че американският Федерален резерв ще спре плановете за продължаващо повишаване на лихвените проценти с цел овладяване на инфлацията.

Въпреки че основните фондови индекси на Уолстрийт се стабилизираха към края на търговията в понеделник, банковите акции останаха под силен натиск. Акциите на сравнително малките кредитни институции отбелязаха сривове. Тези на First Republic Bank паднаха с 61,8%, на Western Alliance Bancorp - с 47%, на PacWest Bancorp - с 21% и на Zions Bancorp - с 25,7%. По-умерен спад имаше при акциите на водещите американски банки, като тези на Bank of America Corp поевтиняха с 5,8%, на Wells Fargo & Co. - с над 7%, а на JPMorgan Chase & Co - с 1,8%.

Снощи европейските пазари затвориха рязко надолу вследствие срива на "Силикон вели банк" (Silicon Valley Bank). Денят беше най-лошият за тях от повече от година. Лондонският FTSE 1000 загуби 196,67 пункта или 2,54 процента до 7551,86 пункта. Във Франкфурт DAX изтри 441,68 точки или 2,86 на сто до 14 986,29 пункта. Парижкият CAC 40 отчете понижение от 207,27 точки или 2,87 на сто до 7013,4 пункта. Миланският FTSE MIB спадна с 1029,68 пункта или 3,77 на сто до 26252,28 пункта. Паневропейският индекс Stoxx 600 затвори със загуба от 2,3 на сто.

Банковият сектор отчете средно понижение от 5,65 на сто, което е най-сериозният спад от 4 март 2022 г. според данни на "Ейкън" (Eikon), Тогава банките загубиха 6,66 на сто поради предупреждения, че качеството на активите им ще бъде повлияно от войната в Украйна.

Спадът на акциите дойде въпреки новината, че HSBC се е съгласила да купи британското поделение на проблемния кредитор, фокусиран върху технологични стартиращи компании в САЩ, за 1 британска лира. Депозитите на клиентите ще бъдат защитени като част от сделката.

Днес рейтинговата агенция Moody's понижи дълговите рейтинги на нюйоркската Signature Bank до ниво "боклук" и подложи на преглед за понижаване рейтингите на още шест американски банки, предаде Ройтерс. Moody's оцени подчинения дълг на Signature Bank със "C".

Банките, подложени на преглед за понижаване на рейтинга, са First Republic Bank, Zions Bancorporation, Western Alliance Bancorp, Comerica Inc, UMB Financial Corp и Intrust Financial Corporation.

Щатските регулатори затвориха Signature Bank в неделя - това е третият по големина фалит в банковата история на САЩ, два дни след като властите затвориха Silicon Valley Bank в резултат на срив, довел до блокиране на депозити за милиарди.

В резултат от сътресенията акциите в Токио се сринаха, като Никкей 225 претърпя най-големия си еднодневен спад от три месеца, воден от продажбата на свързани с банките дружества на фона на загрижеността за финансовата система на САЩ, предаде Киодо. Водещият индекс Никкей 225 завърши със загуба от 610,92 пункта или 2,19 процента до 27 222,04 пункта, регистрирайки най-стръмното си понижение от 20 декември. По-широкият индекс Топикс се понижи с 53,45 пункта или 2,67 процента до 1 947,54 пункта.

Цените на петрола спаднаха с близо един долар в ранната азиатска търговия, удължавайки спада от предишния ден на фона на колапса на "Силикон вели банк" (Silicon Valley Bank) разтърсил фондовите пазари и предизвикващ страх от нова финансова криза, предаде Ройтерс. Фючърсите на сорта Брент от Северно море спаднаха с 87 цента или 1,1 на сто до 79,90 долара за барел. Американския лек суров петрол се понижи с 85 цента или 1,1 на сто до 73,93 долара за барел. В понеделник сортът Брент спадна до най-ниското си ниво от началото на януари, докато американският лек суров достигна най-ниското си равнище от декември.

Във вторник разпродажбите на финансови акции на световните фондови борси спряха, след като за два дни бе заличена капитализация за близо 465 милиарда долара, съобщава Блумбърг.

Акциите на европейските банки се стабилизираха във вторник. През първата половина на деня търговията с тях варираха между печалби и загуби.

Акциите на британската HSBC Holdings Plc се понижиха с 1,3% на търговията в Лондон, а на испанската CaixaBank се повишиха с 0,5%. Акциите на Credit Suisse Group AG първоначално се сринаха с над 8% и се стабилизираха на около 4%, след като тя заяви, че е открила "съществени слабости" в предишни си корпоративни доклади и приема план за коригиране.

Акциите на кредитните институции в САЩ показват признаци на възстановяване по време на извънборсовата търговия на Уолстрийт. Акциите на First Republic Bank отчитат отскок с 28% след вчерашен срив с близо 62 на сто. Акциите на PacWest Bancorp скачат с 40%, а на Western Alliance Bancorp - с 22%. Повишение бележат и акциите на големи кредитори като Bank of America Corp. и Citigroup Inc.

Рано сутринта индексът MSCI на регионалните финансови акции в Азия се понижи с 3%, като акциите на Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. спаднаха в Япония с 6,9%, а на южнокорейската Hana Financial Group Inc. - с 3,9%.

Съвкупната пазарна стойност на компаниите, включени в MSCI World Financials Index и MSCI EM Financials Index, спадна с около 465 милиарда долара по време на търговията в петък и понеделник.