На въпроса "По принцип сте „за“ или по принцип сте „против“ България да приеме еврото като валута?" 57,1% се изказват принципно „против“, а 39% са принципно „за“. Останалите се колебаят.
Това показва телефонен сондаж на социологическата агенция „Мяра“ между 29 и 31 януари.

Данните потвърждават картината от поредица различни изследвания на агенции в годините, констатират социолозите от „Мяра“. На този фон не са учудващи и резултатите по по-конкретния въпрос кога България да влезе в еврозоната – зададен с нарочното уточнение, че приемането на еврото е част от договореностите на страната ни за финализиране на европейската интеграция.
При опции: 1 януари 2026 г., отлагане или практически отказ, не се очертава отчетливо мнозинство, но все пак най-сериозното натрупване остава в опцията „еврото да не се приема никога“ – 41,4%. 30,8% приемат въвеждането, но искат то до стане по-късно, а 25,7% са за въвеждането от 1 януари 2026 г. Останалите се колебаят.

Данните показват, че по-възрастните са и онези, които показват повече притеснения. Това може да се отдаде на повече чувствителност по въпросите на суверенитета, повече носталгия, липса на адекватна информация, зловредни кампании, по-голям страх от евентуално поскъпване на живота и много различни други фактори. Само нарочно задълбочено изследване може да анализира причините. При всички положения обаче на този фон въвеждането на еврото ще изисква сериозна управленска воля, убедителност и информационна работа, отбелязват от „Мяра“.
Данните са от независим телефонен сондаж на социологическата агенция „Мяра“, проведен между 29 и 31 януари 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3935
13
02.02 2025 в 16:44
Аз също.
-60
12
02.02 2025 в 10:33
2030
11
01.02 2025 в 21:16
3010
10
01.02 2025 в 18:38
В дълбоката провинция, в обезлюдените села, там, където има пенсионери и хора, разчитащи на общински или държавни заплати, страхът от еврото е по-голям, плашат се, че ако дойде еврото, ще обеднеят наполовина. Подобни мрачни очаквания имат и хората от по-малките градове, където няма много икономически възможности.
Реалността. С евро или без, те ще обеднеят относително, защото не работят нещо, което носи икономически ръст, изостават и така ще им бъде все по-трудно спрямо тези, при които икономиката бумти.
Не еврото им е проблем, а застоят и зависимостите по места и корупцията, заради които бизнесите избягват страната ни.
-200
9
01.02 2025 в 17:10
През м. декември 2024 инфлацията в Хърватия е 4.5%, най-висока в Еврозоната, при средна инфлация за Еврозоната от 2.2%. Хората протестират масово и бойкотират супермаркетите. Очакваме с нетърпение данните за първите месеци от 2025.
https://www.euronews.com/2025/01/31/consumers-across-the-balkans-boycott-supermarkets-to-protest-against-rising-pric es
Също очаквам да обявите Euronews за путинистка медия.
3935
8
01.02 2025 в 16:45
Със сигурност уважаемата агенция е събрала тази информация.
Бидейки съставена от честни, безпристрастни, почтени професионалисти.
1205
7
01.02 2025 в 14:27
2985
6
01.02 2025 в 14:19
dolivo, сори, че псувам народа, баце! ;)
8053
5
01.02 2025 в 14:08
3028
4
01.02 2025 в 13:11
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие