В разгара на кампанията за белгийските парламентарни избори на 9 юни е лесно да забравим, че европейските избори се провеждат в същия ден. С изтичането на много от техните мандати лидерите на ЕС също изпитват натиск: вчера председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел атакува председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщава белгийската агенция Бегла, цитирана от БТА.
В Брюксел е публична тайна, че Мишел и Фон дер Лайен не се разбират. Съперничеството достигна най-ниската си точка през 2021 г., когато Мишел седна на единственото свободно място до турския президент Реджеп Тайип Ердоган по време на посещение в Анкара. Фон дер Лайен беше принудена да седне на близкия диван, което породи термина "Дивангейт".
По време на пресконференцията в понеделник Мишел наля масло в огъня, като каза, че "ние сме си платили сметката" за щетите върху репутацията на Европа, причинени от изразената произраелска позиция на Фон дер Лайен, което е проблем, предизвиквал разделение в ЕС. Белгийският политик твърди, че Европейската комисия се е политизирала твърде много, като се изказва без одобрението на страните членки.
Моментът на атаката не е случаен. С изборите на 9 юни първият мандат на Фон дер Лайен е към края си и Мишел прави всичко възможно, за да предотврати втори.
"Това подлудява всички, защото играта му е толкова очевидна: да спъне Фон дер Лайен да заеме сам най-високата длъжност", заяви пред "Политико" служител на ЕС.
Като председател на Съвета на ЕС, Мишел играе решаваща роля при назначаването на новия председател на комисията и много европейски служители се опасяват, че той ще използва тази възможност, за да постигне личните си цели.
"Много държави членки са загрижени, че Шарл Мишел няма да играе конструктивна роля, а по-скоро ще преследва лична програма за отмъщение", каза друг служител.
Мишел не е единственият противник на нов мандат на Фон дер Лайен. Консерваторката е изправена пред критики от левицата за това, че угажда на крайнодесни политици като Джорджа Мелони с нейните миграционни сделки с авторитарни държави като Тунис. Има и текущо разследване по "Пфайзергейт": става дума за текстовите съобщения между нея и шефа на "Пфайзер" Алберт Бурла точно преди най-голямата покупка от ЕС на ваксината срещу COVID-19.
Но въпреки опитите на Мишел да дискредитира Фон дер Лайен, тя остава фаворит за председателството на ЕК. Няма реални алтернативи, а консервативните партии в Европа се справят добре. За да си осигури втори мандат, Фон дер Лайен трябва да бъде номинирана от европейските лидери и одобрена от Европейския парламент.
Междувременно мандатът на Мишел изтича на 1 декември и не може да бъде удължен. Представители на ЕС казват, че е малко вероятно опитите му да дискредитира Фон дер Лайен да доведат до осигуряването на друг висш пост поради неговата лоша репутация в Брюксел.
"Мишел просто е втръснал на всички", заяви през януари пред "Политико" неназован белгийски служител.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
18117
4
04.06 2024 в 20:39
Русия е изтощена. Загуби поредните 20 години. А след това светът ще е различен. Надявам се ЕС да се реформира или разпадне до тогава. Ще се огледат децата ни и ще решат какво да правят тогава.
Но дотогава, защо не сме като Норвегия, Турция, Британия, Южна Корея, Япония, Тайван, Филипините, Австралия, Нова Зеландия, Мексико... Защо не сме просто съюзници на САЩ и под ядрения им чадър живеем както решим. Не както комисарите решат. Русия и ЕС не са единствените или дори най-силните сили на света.
13915
3
04.06 2024 в 19:49
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
5159
2
04.06 2024 в 19:30
18117
1
04.06 2024 в 13:55
Да, тази опорка на Волгин е истина. ЕК не е демократично тяло. Но е единственото със законодателна инициатива, както призна дори про-европеския Радан Кънев, защото е факт.
Другото решение да се излезе от ЕС и да се върне националния суверенитет от ръцете на комисарите. Както направи UK. Колкото и да са корумпирани местните партии, поне можем да ги сменяме. Поне можем да избираме по-малкото зло и да се чувстваме, че имаме някакъв глас. Ако народа иска милиони мигранти или не, зелени сделки или не, евро-зона или не, нека си изрази мнението и представителите на тези позиции да ги защитават в Парламента. И ако постигнат консенсус по нещо, да го направят на закон. Не директива, тоест заповед "отгоре".
Състоянието на Ратко Младич се влошава, почти е загубил говора си
Член на екипажа на задържан във Великобритания танкер от руския сенчест флот е арестуван за нарушаване на санкциите
Княгиня Калина се самопоканила на шествието на семейството
Преводи на килограм
Състоянието на Ратко Младич се влошава, почти е загубил говора си
Групата на Калашниците се хвалела, че е недосегаема
Блокадата на САЩ на иранските пристанища остава в сила до сключване на споразумението с Техеран