OffNews.bg

Въпросът сега е едно или две служебни правителства ще имаме до изборите

Ако правителството на Бойко Борисов подаде оставка заради загуба на президентските избори, има няколко хипотези според конституцията, по които може да се развие политическата обстановка в страната. 

Действащият президент е длъжен да задейства т. нар. "рулетка" и да връчи мандат за съставяне на правителство на първата по големина партия в рамките на действащото Народното събрание. В случая това са ГЕРБ. По-рано днес обаче Борисов беше категоричен, че партията му няма да участва по никакъв начин в управлението на страната, ако загуби изборите. Това на практика означава, че той вероятно веднага ще върне проучвателния мандат, който ще получи от президента.

Според конституцията президентът има право да връчи втори път мандат на следващата по големина партия в парламента - БСП. Ако и те върнат мандата, тогава президентът има право да връчи трети път мандат на партия по негов избор. 

Едва след изчерпване на тези възможности президентът може да състави служебно правителство. В конституцията обаче не е посочен срок, в който това може да стане. На гласуването на балотажа в неделя президентът Росен Плевнелиев за пореден път заяви, че няма намерение да прави трети служебен кабинет.

Той обаче намекна, че оставката е факт, едва след като бъде гласувана в парламента. Това означава, че кабинетът "Борисов" може да получи вот на доверие и да продължи да работи. Към момента обаче няма категорична заявка от парламентарно представените партии, че евентуална оставка няма да бъде подкрепена. 

Ако обаче действащият президент все пак състави служебен кабинет, то той ще работи без да бъде разпуснато Народното събрание. Това е така, защото в конституцията има категорична забрана три месеца преди края на мандата си президентът да разпуска парламента. Това означава, че Росен Плевнелиев няма да може да насрочи предсрочни избори.

Така топката отива в новоизбания президент. Ако правителството на Борисов е подало оставка, това означава, че новоизбраният президент ще се казва Румен Радев. Тогава той има възможност да разпусне действащия парламент и да насрочи нови парламентарни избори. Това обаче не може да стане по-рано от 22 януари, когато новият държавен глава ще встъпи официално в длъжност. По конституция служебното правителство работи два месеца и основната му задача е да организира изборите. Конституционалисти коментираха пред OFFNews, че има възможност новоизбраният президент да продължи да работи с наследения служебен кабинет, но би могъл да сформира и нов.