Руският собственик на товарния кораб, свързан с доставката на амониев нитрат, който бе в центъра на опустошителния взрив на пристанището в Бейрут през 2020 г., е арестуван в България.
Арестът на Игор Гречушкин идва близо пет години, след като ливански следствен съдия издаде чрез Интерпол две заповеди за арест – срещу него и срещу капитана на кораба, Борис Прокошев, също руски гражданин, съобщи БГНЕС.
Източници от съда в Ливан уточниха пред "Евронюз", че се подготвят документи с искане за предаването на Гречушкин на Ливан за разпит. Ако той не бъде екстрадиран, ливански следователи биха могли да отпътуват за България, за да го разпитат тук.
Според четирима съдебни източници Гречушкин, който притежава и кипърско гражданство, е бил задържан миналата седмица на летище „Васил Левски“ в София, след като пристигнал с полет от Кипър.
С постановление на прокурор от ВКП е възложено на Софийската градска прокуратура да организира изпълнението на процедурата по Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест, а именно да бъде осигурен защитник и преводач на задържаното лице и да се внесе в Софийски градски съд искане за временното му задържане, съобщиха по-късно от ВКП.
Софийският градски съд е постановил спрямо И. Г. временно задържане за срок до 40 дни - мярка, потвърдена и от Апелативен съд-София.
ВКП е уведомила незабавно министъра на правосъдието и молещата държава за взетата мярка за неотклонение.
В срока на временно задържане компетентните власти на Ливан следва да предоставят на ВКП молбата за екстрадиция и придружаващите я документи, както и преводи по двустранния договор за екстрадиция между България и Ливанската република.
Експлозията на 4 август 2020 г. отне живота на най-малко 218 души и рани над 6 000 други. Тя опустоши големи части от Бейрут и нанесе щети за милиарди евро. Досега нито един ливанец на държавна длъжност не е осъден във връзка с трагедията.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2
16.09 2025 в 22:03
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
1
16.09 2025 в 11:15
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки
Само един депутат от Габрово отиде да помага след наводненията