
Великобритания обвини Русия за кибератаката с вируса NotPetya.
Атаката беше извършена миналия юни и започна от Украйна, където парализира компютри на държавни учреждения и фирми, а след което се разпространи на други места по света, като доведе до спиране на работата на пристанища, заводи и офиси и причини загуби за милиони долари.
Според британското външно министерство атаката е дошла от руската армия.
"Решението открито да се каже кой е отговорен за този случай подчертава, че Великобритания и нейните съюзници няма да търпят злонамерена кибердейност", заяви ведомството, цитирано от Ройтерс и БТА.
Според ведомството "атаката е била прикрита като престъпно начинание, но целта й е била главно да нанесе щети", а целта са били украинските финансов, енергиен и правителствен сектори.
"Нейният безразборен замисъл доведе до по-нататъшното й разпространение, засягайки други европейски и руски сфери на дейност", казаха от министерството.
Русия отрече да стои зад атаката.
Британският министър на отбраната Гавин Уилямсън каза, че атаката е част от нова ера на военни действия и Великобритания трябва да е готова да отговори.
Следете новините ни в :

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15571
1
15.02 2018 в 13:01
ЕК: Сърбия не е искала помощ за пожарите. Белград: Руският Ил-76 ни е по-полезен
Вежди Рашидов се ядоса и си прибра скулптури, дарени на Кърджали преди повече от 30 г.
Първан Симеонов: ДПС почти го няма, на ръба е за влизане в парламента
Туск: Да се срамуват тези, които построиха ''Северен поток'', не тези, които го взривиха
Вежди Рашидов се ядоса и си прибра скулптури, дарени на Кърджали преди повече от 30 г.