Пекин поиска още по-голяма близост с Кремъл, доволен от ''новия модел на отношения''

Никога няма да позволим Тайван да се отдели от родината, стремим се към перспективата за мирно обединение, заяви китайският външен министър Ван И

OFFNews 07 март 2024 в 10:04 2627 4

Владимир Путин и Ван И

Снимка Getty Images

Владимир Путин и Ван И

Пекин даде заявка за още по-голяма близост с Кремъл. Днес в китайския парламент външният министър Ван И заяви, че Китай "желае да работи с Русия за насърчаване на нови механизми за сътрудничество и за укрепване на приятелството".

Броени дни след началото на войната в Украйна през 2022 г. Китай и Русия обявиха партньорство "без граници" по време на визита на руския президент Владимир Путин в Пекин.

Днес, 2 години по-късно, Ван И коментира, че двете страни са създали нов модел на отношения между големи страни, напълно различен от остарелия подход от времето на Студената война, основаващ се на принципите на неприсъединяване, неконфронтация и ненасоченост срещу трети страни, предаде БТА.

Според китайския външен министър чрез този нов модел Пекин ще продължи да работи за мира и стабилността в света. "Изправен пред нестабилна и сложна международна обстановка, Китай решително ще бъде сила на мира, стабилността и напредъка в света", заяви Ван И.

Той направи своето изявление по време на годишната сесия на китайския парламент, което е главното политическо събитие на годината в Китай, защото по традиция дава възможност на правителството да представи в основни линии своята икономическа и дипломатическа политика. Пресконференцията на Ван И се следи с особено внимание, за да се разбере каква е позицията на Китай по някои важни международни въпроси като войната в Украйна, китайско-американските отношения и отношенията между Пекин и Тайван, отбелязват световните агенции.

"Ние сме решително против всякаква хегемония и сплашване и твърдо отстояваме суверенитета, сигурността и интересите си от развиване на страната", каза в речта си китайският външен министър.

Китайско-американските връзки пострадаха в последните години поради противоречие по редица въпроси: отношенията с Тайван, търговията, съперничеството в областта на новите технологии, борбата за влияние в Азиатско-тихоокеанския регион, ситуацията в Южнокитайско море и правата на човека, пише Ройтерс.

"САЩ обвиняват Китай под всякакъв претекст. Средствата за оказване на натиск върху Китай непрекъснато се обновяват, а списъкът с едностранни санкции непрестанно се разширява. САЩ продължават да имат погрешна представа за Китай и все още не са изпълнили обещанията си въпреки постигнатия напредък след срещата на президентите Джо Байдън и Си Цзинпин през ноември миналата година", каза в речта си китайският външен министър.

Ван И заяви, че нарастващото политическо влияние на Пекин в света понякога предизвиква търкания с другите големи сили. По думите му Китай е критикуван от Запада, и особено от европейците, например за позицията му за Украйна.

Макар да призовава за зачитане на териториалната цялост на всички държави, включително Украйна, Пекин така и не е осъдил публично Русия. Пекин се стреми да се наложи като неутрална страна във войната, но стратегическото му партньорство с Москва се засили от началото на конфликта, отбелязва Франс прес.

Относно Тайван китайският външен министър заяви, че Пекин се стреми към "перспективата за мирно обединение".

"Червената ни линия също е пределно ясна - никога няма да позволим Тайван да се отдели от родината. Сигурността в Тайванския проток се диктува от спазването на принципа за "Един Китай", каза още Ван И.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

135

4

Far Rider

12.03 2024 в 15:06

Още по времето на последното посещение на Си в Русия, когато рашистите бяха подготвили договора за военна помощ който Китай не подписа, той категорично заяви, че НЯМА да има каквато и да е форма на сътрудничество насочена срещу трети страни. Скабеева беше поканила китайския посланик ведна след посещението с надеждата да прогласи военно помощ и сътрудничество, но китаеца каза ясно, че такива неща НЯМА да има,

2099

3

Mateevk

07.03 2024 в 12:29

Интересно това партньорство "без граници" как ли трябва да се тълкува? Може би се има предвид, че китайската любов към Русия границата в Сибир не може да я спре, а само да я отмести по на север, където исторически е била. А и на този фон се чу, че в Русия наскоро правили учения за отразяване на евентуална атака от...Китай!

345

2

Джендо Джедев

07.03 2024 в 10:57

Естествено, сладки са гаът и петролът на ниски цени... Останалото е дрън-дрън.

2550

1

alfakentavur

07.03 2024 в 10:17

Чудесно. Хайде сега Цивилизованият свят да спре търговията с Китай и да си изнесе производствата от там.

 
X

Да помогнем на украинските деца!