Хиршер спечели и слалома в Банско

Любомир Тодоров 19 февруари 2012 в 14:15 1724 0

Марсел Хиршер, Снимки: БГНЕС

Австриецът Марсел Хиршер изпълни задачата максимум, която си бе поставил за стартовете за Световната купа в Банско.

След като спечели гигантския слалом в събота на писта "Алберто Томба", навършващият на 2 март 23 години алпиец триумфира и в слалома днес. Така Хиршер вече диша във врата на лидера за Световната купа Ивица Костелич. Във временното класиране хърватинът е начело с 1043 точки, а след двата старт в Банско Хиршер вече е втори с 1025 точки. Австриецът измести от втората позиция Беат Фойц от Швейцария, който е  973 точки. В класирането за малкия Кристален глобус в слалома след старта в Банско Костелич е начело с 595 точки, следван от Хиршер с 560, Андре Мирер от Швеция с 444 точки и др. Както е известно, Костелич принудително пропусна стартовете в Банско, след като в средата на миналата седмица претърпя операция. Хърватинът ще отсъства от пистите поне до средата на март. След като спечели първия манш от слалома в Банско, Хиршер не остави шансове на съперниците си и във втория и триумфира с общо време от 1.52,64 минути. За австриецът това е пети успех на слалом от началото на сезона и 11-а победа в старт за Световната купа. Хиршер вече има 23 подиума в надпревари за големия Кристален глобус. Втори остана Андре Мирер от Швеция, който остана на 57 стотни след победителя. За 29-годишния Мирер това е 11-и подиум в старт за Световната купа. И днес италиански скиор успя да се пребори за място на подиума. След като във вчерашния гигантски слалом Масимилиано Бландоне грабна среброто, днес сънародникът му Стефано Грос даде трети резултат. Той приключи надпреварата на 90 стотни след Хиршер. За 25-годишния италианец това е едва трети подиум в старт за Световната купа. Американецът Тед Лигъти даде седми резултат, една от звездите на австрийския тим Бени Райх се нареди 12-и, а топалпиецът на французите Жан-Баптист Гранж е 14-и. Звездата на тима на Германия Феликс Нойройтер, който след първия манш бе на позиция за атака на първото място отпадна. Церемонията по награждаването на пистата се позабави леко, след като се оказа, че италианецът Стефано Грос си е тръгнал. Първоначално втори в класирането бе австриецът Марио Мат, но след края на състезанието той бе дисквалифициран заради пропусната врата. Така Мирер зае второто място, а Грос стана трети. Италианецът бе докаран на пистата с моторна шейна за да получи приза си. Хиршер получи наградата си от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Мирер и Грос пък бяха наградени от спортния министър Свилен Нейков и от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. На церемонията присъстваха и легендата Алберто Томба, чието име носи пистата в Банско, който бе бурно приветстван от феновете, и президентът на БФ Ски Цеко Минев.