Защо принципът ''замърсителят плаща'' е толкова важен

Оля Стоянова 30 октомври 2023 в 12:02 974 0

В доклад за прилагането на принципа „замърсителят плаща“ на Европейската сметна палата се уточнява, че този принцип е в основата на политиката в областта на околната среда на Европейския съюз. Прилагането на принципа е следното: замърсителите трябва да поемат разходите, свързани със замърсяването, в т.ч. разходите за предотвратяване, контрол и отстраняване на замърсяването. Като идеята е замърсителите да бъдат ограничени да нанасят щети на околната среда и ако това се случи - те да носят финансова отговорност за причиненото от тях.

Какви обаче са ползите и какви са ограниченията на този принцип и защо проблемът със замърсяването на околната среда е в ръцете на човека – в ръцете на съдиите, на замърсителите, но и на контролните органи?

Защо този принцип „замърсителят плаща“ е толкова основен за европейското законодателство в областта на околната среда, разказват Павлин Стоянов, юрист с над 15 годишен опит в България и чужбина и специалист в сферата на енергетиката и климата, автор на научната платформа „Климатека, но също и Мария Грация Мамучини, селскостопански предприемач и президент на федерация "FederBio" от Италия, която обединява организации по цялата верига за производство и доставка на биологична продукция. Както и д-р Кинга Тхуржевска, икономист от университета Козмински в Полша, и д-р Йонас Соненщайн, експерт от Словения.

Според Мария Грация Мамучини прилагането на този принцип дава не само ограничения, но и възможности на фермерите.

„Изглежда, че тук комбинацията от морков и тояга работи най-добре. Защото, от една страна, компаниите се нуждаят от ясен сигнал, че си струва да инвестират в зелени енергии, а от друга страна, те също са изправени пред инвестиционна бариера. Все пак тези технологии са доста скъпи, така че в момента, когато дадем ясен сигнал, че разходите за замърсяване ще бъдат високи и ще се увеличат през следващите години, но в допълнение – компаниите ще могат да получат субсидии за инвестиции, тогава тази бариера може да бъде преодоляна и компаниите са по-склонни да решат да инвестират в зелени технологии“.

Подкастите от поредицата "Green Deal" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews. 

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Най-близкият съратник на Стивън Хокинг проф. Томас Хертог е в подкаста на OFFNews