Крайната цел на ИДИЛ е да разбие Европейския съюз

Муртаза Хюсеин 24 март 2016 в 18:44 9719 26

Муртаза Хюсеин е журналист и политически анализатор, занимаващ се основно с човешките права, международна политика и културни въпроси. Негови материали са били публикувани в "Ню Йорк Таймс", "Гардиън" и други големи издания. Публикуваме пълен превод на негова статия от сайта The Intercept, без съкращения.

Бюлетин, циркулиращ след извършения от Ислямска държава през ноември кървав атентат в Париж, разкрива намеренията на групировката с провеждането на смъртоносни атаки, като тази в Брюксел - най-вече отслабване на единството на континента и икономическо изтощаване на европейските държави. 

В бюлетина ал-Наба се посочва, че "ударът в Париж е довел до създаването на ситуация на нестабилност на европейските държави, която ще има дългосрочен ефект". Изреждат се очаквания, като "отслабването на европейската кохезия, включително исканията за отмяна на Шенгенското споразумение, което позволява свободно пътуване в Европа без пропускателни пунктове" и се посочва, че "мерките за сигурност ще струват десетки милиони долари", а между Франция и Белгия ще има взаимни обвинения за пропуски в сигурността.  

В същата част на бюлетина се казва, че "общо състояние на неспокойство", създадено чрез тероризъм, ще доведе до спад на туризма и нови ограничения за пътуване, коствайки на вече икономически затруднените държави от ЕС "десетки милиарди долари".

В този единствен списък бюлетинът смесва факти от последствията на атаките в Париж с прогнози за бъдещето. Поне някои от тези прогнози са се сбъднали. По-рано тази година няколко европейски страни обявиха значителни увеличения на бюджетите им за отбрана, като анализатори очакват повишение с до 50 млрд. евро в рамките на континента до 2019 г. Индикациите, че европейските граници се затварят, които бяха налице преди атаките в Париж, се разраснаха в месеците след това.   

Пропагандата на Ислямска държава срещу Европейския съюз след случилото се в Париж изглежда особено релевантна след тазседмичната атака в Брюксел - столица на ЕС и местоположение на щаб-квартирата на НАТО. Въпреки че местните власти казват, че все още не са свързали директно двете нападения, Ислямска държава пое отговорност за кървавия атентат в изявление, което, според представители на САЩ, е автентично.

"Понеже ИДИЛ разбират, че не могат да се конкурират военно, те прилагат стратегия, която цели да изцеди по-големите сили икономически и политически", казва Амарнат Амарасингам, преподавател в програмата по екстремизъм в университета "Джордж Вашингтон".

Подобна стратегия бе отлично описана през 2004 г. от лидера на Ал Кайда Осама бин Ладен, който твърдеше, че целта на атаката на 11 септември е била да въвлече Съединените щати в скъпоструващи войни зад граница, които ще изтощят ресурсите и политическата воля, същевременно с това, пораждайки масово недоволство на мюсюлманските общности по света. 

"За жалост, често в реакциите си към тероризъм попадаме в този заложен от групировките капан, като харчим и налагаме прекомерен полицейски контрол и жертваме гражданските си свободи. Това е безкраен цикъл", казва Амарасингам.

"По-интелигентната стратегия е да разберем, че ако имаме намеса в чужди държави по света, ще последва някакъв вид отпор от малки групи хора. Но, ако започнем да третираме това като цивилизационна война и да разтурваме институциите си, упражнението само по себе си става ненужно", обяснява той.

Ако държавите от ЕС отговорят на атаките в Брюксел с допълнително ограничаване на придвижването между държавите членки на Съюза, то това ще е стъпка към разпадане на установения политически ред, който е опазил мира на континента от Втората световна война насам. Този ред бе описан от бившия канцлер на Западна Германия Конрад Аденауер като "необходимост за нашата сигурност, за нашата свобода, за нашето съществуване като нация и като интелектуална и креативна международна общност". Убеждението на ИДИЛ, че действията им подкопават европейската интеграция предполага наличието на по-сложен план зад атаките, от това да се породи сляп терор. 

Преди започнатата миналата година терористична вълна на ИДИЛ в Европа, ЕС беше вече разклатен от многобройни политически и икономически кризи, както и от притока на бежанци от гражданската война в Сирия, за които държавният секретар на САЩ обяви, че представлява "почти екзистенциална заплаха" за интеграцията на континента. 

Атаки като тази в Брюксел почти сигурно ще изострят заплахите за ЕС. Иронично е, че разбиването на европейската интеграция е цел, която Ислямска държава споделя с крайнодесни европейски партии, но и с руския президент Владимир Путин.

"Политическата десница е във възход из цяла Европа към момента, така че това е особено опасен климат, в който да се случи тази атака", казва Мудасар Ахмед, бивш съветник на британското правителство и президент на базираната в Обединеното кралство и занимаваща се с оценка на политически рискове фирма Unitas Risk. "Фактът, че атаката се случи в Брюксел, е от особено значение, тъй като ЕС и НАТО са две от най-големите стабилизиращи сили в Белгия - държава, остро разделена на базата на регионални линии", обяснява той.

Ислямска държава многократно е давала да се разбере, че целта на атаките е да шокира обществата и така да изостри вътрешните различия.  Точно след стрелбата в офисите на френското сатирично издание "Шарли Ебдо", ИДИЛ разгласяваше, че атаките "елиминират сивата зона" на съжителството между мюсюлмани и западняци. Атаката в Брюксел, столицата на Европейския съюз, изглежда така планирана, че да засили съществуващото разделение и между европейските нации.

"Тази атака, заедно с други скорошни събития на континента, подсилва каузата на Русия и крайнодесни партии, които искат да сложат край на европейската интеграция", казва Ахмед. "Поглеждайки политическия пейзаж, е ясно, че днес Европа е по-разделена, отколкото в близкото миналото. 

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!