Триумф за българските гимнастички на Световната купа в София

Злато за Боряна Калейн в многобоя при жените, сребро за Стилияна Николова

OFFNews 13 април 2024 в 18:24 3070 1

Боряна Калейн

Снимка Българска федерация по художествена гимнастика

Боряна Калейн спечели титлата, а Стилияна Николова е втора в многобоя при жените на Световната купа по художествена гимнастика в София.

Калейн се представи отлично с бухалки и с лента днес и събра 137.300 точки след всичките четири уреда. Тя беше оценена с 35.050 на бухалки и с 32.850 на лента, а от вчера има 35.600 точки на обръч и 33.800 на топка. Възпитаничката на Марияна Памукова се класира за финалите на всички четири уреда.

Николова допусна грешки в композицията си с бухалки, но изигра силна лента, за да запише сбор от 135.100 точки. На бухалки тя има оценка от 31.800, на лента 33.800 точки, а вчера получи 34.350 на обръч и 35.150 на топка. Тя е финалистка на обръч, топка и лента.

Трета във временното класиране е Дария Атаманов (Израел) със 132.600 точки (35.250 на обръч, 33.200 на топка, 31.300 на бухалки и 32.850 на лента).

Главен съдия на Световната купа е вицепрезидентът на БФХГ Невяна Владинова, а рефер за България в индивидуалната надпревара е Филипа Филипова.

Ансамбълът на България спечели бронзов медал в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в София.

Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева се класираха трети със сбор от 67.400 точки (34.150 на пет обръча и 33.250 на ленти и топки). Българките вчера бяха седми в класирането, след като допуснаха грешки в композицията си с пет обръча.

Днес обаче възпитаничките на Весела Димитрова бяха безупречни в изключително сложното си съчетание и получиха най-високата оценка за три ленти и две топки от 33.250 точки.

Националките се класират и за двата финала в неделя, като влизат с първа по сила оценки на ленти и топки.

Шампион в многобоя стана отборът на Израел с 69.300 точки (38.150 пет обръча и 31.150 на три ленти и две топки), а на второ място е Италия с 68.150 (37.050 и 31.100) точки.

Съдия за България при ансамблите беше Християна Тодорова, която днес бе в панела за трудност с тяло. В надпреварата участват 15 отбора.

Световната купа завършва утре от 12:30 до 17:30 часа с финалите на отделните уреди при жените и при ансамблите с участието на Боряна Калейн, на Стилияна Николова и на българския отбор.