В ''Св. Екатерина'' спасиха жена със запушена и сгъната артерия

OFFNews 11 ноември 2024 в 12:14 614 0

операция

Снимка УМБАЛ "Св. Екатерина"

Операция

Пациентка със Синдром на открадването (синдром при запушване на подключичната артерия) и силно прегъната сънна артерия спасиха специалисти от УМБАЛ "Св. Екатерина". Операцията бе извършена от началника на Клиниката по съдова е ендоваскуларна хирургия проф. Валентин Говедарски и съдовите хирурзи д-р Елица Димитрова и д-р Димитър Борисов.

81-годишната жена постъпва за преглед в кабинет по съдова хирургия в лечебното заведение с оплакване от лесна умора на ляв горен крайник, болка в китка и пръстите и силно изявен световъртеж при физически усилия на ръката. Това често води до изпускане на предмети от пострадалата и до невъзможност за обслужване през деня, като кризите са почти ежедневни в последния месец.

Тя е посещавала лечебни заведения в Белгия, където не са установили причината за световъртежа, не е поставена диагноза и съответно не е подложена на лечение, като в последните месеци оплакванията нарушават качеството на живот.

Още при прегледа се установява, че има запушване на артерията на ляв горен крайник, което е причината за оплакванията. Оказва се, че в нейния случай има и подлежащо силно прегъване на лявата каротидна артерия, която е отговорна за храненето на мозъка.

Пациентката е приета в УМБАЛ „Света Екатерина“, където ѝ е направен скенер с контрастна материя, който потвърждава данните от ехографското изследване. Жената е със запушена подключична артерия и се потвърждава тежкото нагъване на сънната артерия. Това е предпоставка за по-бавно кръвоснабдяване на мозъка. В резултат на това запушване засегнатата ръка получава кръвоснабдяване едва 40%.

Запушването на подключичната артерия може да доведе до подобни оплаквания, тъй като често се получава и т.нар. субклавия стийл синдром или „синдром на открадването“.
Когато има запушване на горния крайник, за да може той да извършва дейност, започва да краде кръвоток от мозъчното кръвообращение.

Заради сложността на състоянието на пациентката опитът за стентиране е неуспешен и затова съдовите хирурзи преминават към отворена операция.. На жената е извършен  байпас със скъсяване на вътрешната сънна артерия - през разрез в шията към общата сънна артерия, достига до подключичната и вътрешна сънна артерия, която е силно нагъната. Подключичната артерия е преместена и закачена към общата сънна артерия, а сънна каротидна артерия е реконструирана и скъсена. С един достъп са решени двата проблема.

Жената е изписана на трети следоперативен ден, без оплаквания.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Защо най-тъмното време на годината не е и най-студеното?