На Разпети петък бяха извършени три трансплантации след донорска ситуация в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", съобщиха от болницата.
Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха благородното решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация бе реализирана от екип на ИСУЛ с координатор д-р Мая Младенова.
Така 36-годишен мъж бе трансплантиран с черен дроб във Военномедицинска академия.
В Университетската болница "Лозенец" медицински екип от Клиниката по урология, с ръководител д-р Борил Петров, трансплантира бъбреци на двама мъже – на 44 и на 58 години.
Взети са също роговици, кожа и костна тъкан, които ще бъдат трансплантирани на други нуждаещи се пациенти, за да подобрят значително качеството им на живот.
Според информация от лечебните заведения пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите. По медицински причини други органи не са трансплантирани.
Министерствота на здравеопазването и Изпълнителна агенция "Медицински надзор" изразиха съболезнования към близките на донора и дълбока благодарност за тяхното благородно решение, взето в труден момент, да спасят човешки живот. Благодарност се изказва и на екипите на лечебните заведения.
Следете новините ни в :















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен