Множество медицински игли, абокати и системи бяха открити от Столичното предприятие за третиране на отпадъци сред смесения битов боклук. Общинското предприятие уточнява, че са попаднали на опасните отпадъци в петък, 18 юли на площадка "Садината".
По думите им веднага е уведомен Столичният инспекторат, който е извършил проверка на място.
"Предстои да бъде направена пълна проверка на всички обекти по предоставения GPS маршрут, за да се установи източникът на замърсяването", уточняват от СПТО.
Медицинските отпадъци подлежат на специален режим на събиране и унищожаване, съгласно изискванията на закона. Допускането им в битовия отпадък представлява рискове за здравето не само на работещите в системата за третиране на отпадъци.
"Призоваваме всички институции и стопански субекти, които работят с подобни отпадъци, да спазват стриктно нормативната уредба и процедурите за третиране", допълват от общинското предприятие.
По-рано тази година столичният кмет Васил Терзиев алармира за сериозен проблем с третирането на болничните отпадъци в София. През април отново бяха открити нерегламентирано игли и биологичен отпадък, и започна проверка.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
24373
1
20.07 2025 в 07:56
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му