До края на тази година метадоновата програма ще бъде преместена от "Младост", това заяви зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова пред БТВ, в отговор на продължаващото недоволство на местните жители.
Йорданова обясни, че няма връзка между предстоящия ремонт на сградата и преместването на метадоновата програма. Тя опроверга твърденията, че местенето се бави нарочно. Живеещите в района настояват това да стане веднага.
Заместник-министърката допълни, че освен пациентите, от преместването са засегнати и специалистите, които работят с тях – психиатри, психолози и социални работници.
"Нека не приравняваме нашите пациенти с криминалния контингент. Тук става въпрос за доброволно, не за принудително лечение. Тези пациенти категорично не са опасни", допълни Йорданова.
Тя уточни, че в сградата на УМБАЛ "Св. Анна" не се помещава Националният център по наркомании. Той е слят с Националния център по обществено здраве и анализи и се намира на „Акад. Гешов”.
Йорданова припомни, че хората, които са създавали проблеми в район „Възраждане”, където се намираше центърът преди това, не са техни пациенти. По думите ѝ в 80 процента от случаите включените в метадоновата програма имат работа, семейство и деца.
Следете новините ни в :















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие