Касата в преразход за лекарства и болнична помощ

OFFNews 02 август 2024 в 09:12 1105 1

Момчил Мавров

Снимка БГНЕС

и. д. управител на НЗОК Момчил Мавров

Има преразход в перата за лекарства и болнична помощ. Това съобщи и. д. управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Момчил Мавров. Той запозна депутатите от Комисията по здравеопазването  финансовите параметри на бюджета на фонда към 30 юни.

Мавров допълни, че Касата и Българският лекарски съюз договарят коригирани цени на клиничните пътеки. Разрешение за разблокиране на резерва може да се вземе след 1 септември, уточни управителят на НЗОК, цитиран от БТА.

По предварителни данни по бюджета на Касата за тази година към 1 юли се очаква преизпълнение на приходите с 40,6 млн., посочи още той. Наличността по сметката на НЗОК в Българската народна банка (БНБ) към 1 януари 2024 г. е малко над 121 млн. лв., ако се възприеме подход на използване на тази наличност за увеличаване на средствата на бюджета, ще се наложи да се приеме промяна на Закона за бюджета на НЗОК за 2024 г. По думите му становището на Министерството на финансите по въпроса е отрицателно.

Проф. Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС) предложи към септември в комисията отново да бъде представен доклад от НЗОК, за да се знае как върви изпълнението на бюджета и какви са възможностите - за вътрешна компенсация или промени на цените на клиничните пътеки и процедури. По думите му сегашното изпълнение на бюджета на Касата е резултат на няколко нормативни и ненормативни промени, като една от тях е решението на Касата от 1 април тази година да реимбурсира напълно над 50 лекарства за сърдечносъдови заболявания, а друга - решението на Конституционния съд от април, свързано с надлимитната дейност, извършена от болниците.

Д-р Александър Симидчиев от ПП-ДБ предложи да се създаде работна група или механизъм, който ефективно да започне да управлява преразхода на средства в перото за болнична помощ, а Лена Бориславова направи предложение работна група да се фокусира върху политика с акцент върху превенцията, за да не се налага хората да постъпват в болница, което пък води и до преразход в лечебните заведения.

Проф. Ангелов подкрепи казаното от Бориславова и припомни, че през последните две години средствата за НЗОК са увеличени с близо един милиард лева, с цел извършване на превенция на болестите. "Като че нашите усилия към момента не дават резултат, въпреки един милиард, даден допълнително", добави той.

Според проф. Андрей Чорбанов ("Има такъв народ") балансът трябва да се измести към доболничната помощ и профилактичните програми.

Контролът, упражняван от страна на НЗОК, трябва да се усъвършенства, но можем да разчитаме на сериозен контрол, когато има пълна електронизация и информационните системи започнат да работят в пълен синхрон, каза още проф. Мавров.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Кой е св. Атанасий Велики?