Австралиец почина от рядък вирус след ухапване от прилеп

OFFNews 04 юли 2025 в 09:30 952 0
прилепи

Снимка Pixabay

Прилепи

Австралиец е починал от изключително рядка инфекция, подобна на бяс, пренесена от ухапване от прилеп, съобщиха здравните власти.

Мъжът на около 50 години е бил ухапан от прилеп, носител на австралийски лисавирус, преди няколко месеца, съобщиха здравните служби в Нов Южен Уелс.

„Изразяваме искрените си съболезнования на семейството и приятелите на мъжа за трагичната загуба. Макар случаите на австралийски лисавирус да са изключително редки, няма ефективно лечение за него”, се казва в изявление на здравните служби в Нов Южен Уелс, цитирано от АФП.

Мъжът от северната част на Нов Южен Уелс, чиято самоличност не е установена, е бил в критично състояние в болницата тази седмица.

Властите съобщиха, че е бил лекуван след ухапването и че разследват дали други фактори са допринесли за заболяването му.

Вирусът, близък роднина на бяс, който не съществува в Австралия, се предава, когато слюнка от прилеп попадне в човешкото тяло чрез ухапване или одраскване.

Първите симптоми могат да се появят след дни или години. Ранните признаци на заболяването са подобни на грип – главоболие, треска и умора, съобщиха от здравните служби.

Състоянието на жертвата се влошава бързо, което води до парализа, делириум, конвулсии и смърт.

Досега са регистрирани само три случая на зараза с австралийски лисавирус при хора от момента на откриването му през 1996 г. – всичките с фатален изход.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Манол Глишев: "Днешните протестиращи са хора, които не се задоволяват с малко"