Европейската комисия предложи допълнителни мерки за повишаване на вътрешната сигурност в ЕС. Аргументът е, че обстановката със сигурността се е променила заради геополитическите събития и хибридните заплахи от враждебни чужди държави.
При разглеждането на проектите с европейско финансиране да бъде включена оценка на заплахите, посочва комисията, цитирана от БТА. Предлага се редовно да бъде оценявана средата за сигурност, да бъде повишен обменът на разузнавателни данни между държавите от ЕС, да нарасне с 30 000 броят на служителите на европейската гранична служба "Фронтекс", да бъдат увеличени правомощията на "Европол".
Според комисията е необходимо да бъде въведена нова обща съобщителна система между държавните власти в ЕС, да бъде подобрена защитата на важната инфраструктура, да бъдат разнообразени източниците за внос на суровини и стоки, да бъдат охранявани по-добре летищата и пристанищата.
Сред предложенията е още да се изготви план за действия при химически, биологични и ядрени заплахи. ЕК предлага и да се приеме допълнително законодателство за борба с организираната престъпност, включително за трафика на оръжие, да се приемат мерки срещу радикализацията и да се преразгледа визовата политика на ЕС.
Преди няколко дни ЕК предложи още идеи в тази посока - всеки гражданин на Европейския съюз да се подготви със запаси за оцеляване поне за 72 часа, да се въведат минимални изисквания за готовност на болниците, училищата, далекосъобщителните мрежи, транспорта и водоснабдяването в ЕС за извънредна обстановка, да се подобри състоянието на държавния резерв и пр.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Бебе с рядко заболяване бе излекувано в АСК УМБАЛ Токуда
Когато па.., когато па...: Кметът на Ботевград забрани менте протеста на Пеевски
Ловна хижа на Чаушеску е обявена за продан. Началната цена е 1 млн. евро
Световната банка ще помага на България за по-ефективна жп инфраструктура