Президентът Александър Вучич обяви, че в Сърбия отново ще има задължителната военна служба.
Новобранците ще получат повиквателни от декември 2026 г. или от март 2027 г. - това зависи кога наборните и медицинските комисии, както и казармите ще бъдат готови да ги посрещнат.
„Трябва да подготвим всички съоръжения. Имаме достатъчно оръжие и ботуши, но има някои неща, които все още не са напълно готови“, каза Вучич.
Задължителната военна служба ще е 75 дни.
Вучич твърди, че казарамата е необходима за младите сърби, "за да придобият необходимата отговорност и сериозност, както и чувство за патриотизъм".
Въвеждането на задължителна военна служба трябва да бъде одобрено от парламента чрез приемането на закон.
От премахването ѝ на 1 януари 2011 г. военната служба в Сърбия досега беше доброволна.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6789
2
29.01 2026 в 18:51
Цял живот не свикнах да ставам рано.
Тоест, някои наборници няма да свикнат. Поне няма да е за дълго.
Аз друго се чудя.
Вучич даде сума ти пари и накупи сума ти оръжия.
Обвини балкански страни, че му готвят война.
За нас писаха в негова медия, тип БЛИЦ, че сме им били врагЪТ винаги.
Сега свиква всички да служат, малко или много.
Какво ли е замислил?
-1243
1
29.01 2026 в 18:30
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други
Андрей Гюров: ЦИК се опита да повтори Костинбродската афера