Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че Украйна е поканена на срещата на върха на НАТО в Хага в края на юни, след като предупреди, че отсъствието на страната му ще бъде победа за руския му колега Владимир Путин, яростно противопоставящ се на присъединяването на Киев към алианса, предаде Франс прес.
"Поканени сме на срещата на НАТО. Мисля, че това е много важно", заяви в понеделник украинският президент след среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в литовската столица Вилнюс.
Днес представител на НАТО потвърди пред АФП, че "Украйна ще бъде с нас в Хага", и посочи, че дневният ред за срещата все още се изготвя. Той не уточни дали Киев ще бъде представляван от президента или друг служител.
В края на май Зеленски настоя членовете на военния алианс да поканят Украйна на срещата, която ще се състои от 24 до 26 юни в Хага.
"Ако Украйна не присъства на срещата на НАТО, това ще бъде победа за Путин, но срещу Украйна и срещу НАТО", заяви той по време на пресконференция миналата седмица.
Киев иска да се присъедини към пакта или да получи "гаранции за сигурност" от него, за да възпре Русия от ново нахлуване.
Членството на Украйна в НАТО е обявено за неприемливо от Москва, която възприема алианса като екзистенциална заплаха за границите си. Присъединяването на Киев беше отхвърлено и от американския президент Доналд Тръмп.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1
04.06 2025 в 08:33
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки