Президентът на САЩ Доналд Тръмп повишава от 10% на 15% митата върху вноса в САЩ за всички страни.
Ходът дойде едва часове след като американският президент наложи нови 10-процентни мита върху глобалния внос, а вчера Върховния съд на САЩ отмени тарифите за внос на Тръмп, обявявайки ги за нелегитимни.
''Като президент на Съединените американски щати, ще увелича 10-процентното световно мито върху страни, много от които "ограбват“ САЩ в продължение на десетилетия, без да понасят наказание (докато не дойдох аз!), до напълно допустимото и законно изпитано ниво от 15%. През следващите няколко месеца администрацията на Тръмп ще определи и издаде новите и законно допустими тарифи, които ще продължат нашия изключително успешен процес на ''Да направим Америка отново велика''!!!, написа Тръмп днес в социалната си мрежа "Truth Social".
Публикацията на Тръмп не дава подробности за времето на влизане в сила на увеличените ставки.
В петък Върховният съд отмени тарифите, наложени съгласно Закона за международни извънредни икономически правомощия.
Европейските лидери посрещнаха решението на съда с предпазливо облекчение, но не скриха опасенията си, че периодът на търговска несигурност далеч не е приключил. На този фон Европейската комисия излезе с официален призив за запазване на стабилността в трансатлантическите отношения.
Тръмп прилага новата базова ставка съгласно раздел 122 от Търговския закон от 1974 г., който позволява на президента да налага тарифи за 150 дни без одобрение от Конгреса. Получаването на това одобрение може да се окаже трудно, тъй като демократите и някои републиканци се противопоставиха на елементи от неговата търговска политика.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2878
12
22.02 2026 в 11:55
Добре де, може и да е по-добър от Щирлиц.
9510
11
22.02 2026 в 02:57
2878
10
22.02 2026 в 02:18
След Щирлиц, разбира се.
12392
9
22.02 2026 в 00:15
-1243
8
21.02 2026 в 22:50
24373
7
21.02 2026 в 22:38
Но отдолу прозира отвличане на вниманието от панделата за педофилия, Епщайн
3090
6
21.02 2026 в 21:35
Както и да е, скорошни проучвания установиха , че американците са платили 96% от разходите за митата на Тръмп, което се равнява на средно увеличение на данъците от около 1000 долара на домакинство през 2025 г. Така че много хора са имали... мисли... докато са гледали малкия изблик на гняв на Тръмп. /най-добрите туитове:/ - BuzzFeed
https://www.msn.com/en-us/news/politics/he-s-losing-his-mind-here-s-how-trump-responded-to-the-supreme-court-ruling- against-him/ar-AA1WM2ZO?cvpid=9d6702fd96924f73fd2c541c6b7dfaf1
2985
5
21.02 2026 в 21:31
Това за реднеците е непонятно. Те продължават да блеят "MAAAAAAGAAAAAAAA!". И да обвиняват демократите, илюминатите и марсианците за все по-тежкия им гечинмек.
3320
4
21.02 2026 в 21:25
3090
3
21.02 2026 в 21:23
Две нови икономически данни, едната публикувана в четвъртък, а другата в петък, пробиха още една дупка в триумфалния наратив на президента Доналд Тръмп за ефектите от неговите тарифи.
Данните, публикувани рано в четвъртък, показват, че Тръмп е преувеличил драстично въздействието на тарифите върху търговския дефицит. Данните, публикувани рано в петък, показват, че той също така е преувеличил драстично икономическия растеж през четвъртото тримесечие на 2025 г. Търговският дефицит е намалял с 0,2% през 2025 г., а не със „78%“. На следващата сутрин обаче Бюрото за икономически анализи разкри действителния търговски дефицит за 2025 г. със стоки и услуги. Той беше почти идентичен с дефицита за 2024 г., намалявайки само с 0,2% - никъде близо до декларирания от Тръмп спад от „78%. - CNN
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други