Светът е в хаос, но нашата дружба ще устои, каза Си Цзинпин на Путин

На свой ред Путин нарече Си „скъп приятел“ и каза, че партньорството с Китай е фактор за стабилност в света

OFFNews 22 октомври 2024 в 20:22 2020 7
Си Цзинпин и Путин

Снимка БТА/АП

Си Цзинпин и Путин

Китайският президент Си Цзинпин каза на руския президент Владимир Путин, че международната ситуация е белязана от хаос, но стратегическото партньорство на Пекин с Москва е фактор за стабилност на фона на най-значителните промени, наблюдавани от век. 

През май месец Си и Путин обявиха „нова ера“ на партньорство между двата най-могъщи съперника на САЩ, които те определят като агресивен хегемон от Студената война, сеещ хаос по света.

„В момента светът преминава през промени, невиждани от сто години, международната ситуация е оплетена в хаос“, каза Си на Путин в руския град Казан при откриването на срещата на БРИКС, предаде БТА.

„Но аз силно вярвам, че приятелството между Китай и Русия ще продължи за поколения напред и отговорността на великите страни към техните народи няма да се промени“, добави той.

Русия, която води война срещу подкрепяната от НАТО Украйна, и Китай - под натиск от усилията на САЩ да се противопоставят на нарастващата им военна и икономическа сила - все повече намират обща геополитическа кауза.

Москва и Пекин, отказвайки да приемат унижението от разпадането на Съветския съюз през 1991 г. и вековното европейско колониално господство над Китай, се опитват да представят Запада като упадъчен и западащ.

САЩ гледат на Китай като на най-големия си конкурент, а на Русия - като на най-голямата заплаха за страната, а президентът Джо Байдън каза, че демокрациите се изправят срещу предизвикателството на автокрации като Китай и Русия.

Американският президент нарече Си „диктатор“, а Путин „убиец“ и „бясно куче“. Пекин и Москва го порицаха за коментарите му.

Днес Путин нарече Си „скъп приятел“ и каза, че партньорството с Китай е фактор за стабилност в света.

„Руско-китайското сътрудничество в световните дела е един от основните стабилизиращи фактори на световната сцена“, посочи руският държавен глава и добави: „Възнамеряваме да продължим да засилваме координацията на всички многостранни платформи, за да гарантираме глобална сигурност и справедлив световен ред.“

Си посочи, че сътрудничеството с групата БРИКС е „най-важната платформа за солидарност и сътрудничество между държавите с нововъзникващи пазари и развиващите се страни в днешния свят“.

Той каза, че БРИКС е „основна сила в насърчаването на реализирането на равноправна и организирана глобална многополюсност, както и на приобщаваща и толерантна икономическа глобализация“.

Следете новините ни в :
Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

6794

7

GB

23.10 2024 в 10:30

Си е прав: Путлер е „скъп" за русияните приятел на Китай.

19658

6

voododoll

23.10 2024 в 07:17

Китай е абсолютно тоталитарна диктатура и деспотизъм, но е икономическа и технологична сила, и на гърба на народа дърпа напред към бъдещето.
Русия от друга страна е абсолютно същата форма на управление но спряла развитието си някъде около 80те, ранни 90 и не е мръднала от там, вече близо 40 години.
Докато Китай вади нови технологии всеки ден , Русия вади безаналогови, които я правят за смях ежедневно…

-4000

5

qwertz

23.10 2024 в 00:51

"Меморандумът от Будапеща за гаранции за сигурност включва три по същество идентични политически споразумения, подписани на конференцията на ОССЕ в Будапеща, Унгария, на 5 декември 1994 г., за предоставяне на гаранции за сигурност от подписалите го страни във връзка с присъединяването на Беларус, Казахстан и Украйна към Договора за неотбрана -Разпространение на ядрени оръжия (ДНЯО). Трите меморандума първоначално бяха подписани от три ядрени сили: Русия, Съединените щати и Обединеното кралство.
Китай и Франция дадоха малко по-слаби индивидуални уверения в отделни документи."

Подписите им не струват хартията и мастилото.

5169

4

Mateevk

22.10 2024 в 21:28

Разрушиха всичко, което можеше да се нарече международен ред и правила, а сега се кълнат във вечна дружба. Това вече сме го живели, но дали и сега ще го преживеем?

2985

3

Джендо Джедев

22.10 2024 в 21:17

Constanza,

Да видим дали другарят Пу ще се навие да продава на другаря Си газ на цени за вътрешно потребление. Все пак дружбата им е безгранична и ще устои, нали така! ;)

2985

2

Джендо Джедев

22.10 2024 в 21:14

Е как няма да е в хаос светът, нали искате "многополюсен модел". Ами на ви многополюсен модел! И по-лошо ще става!

3935

1

Constanza

22.10 2024 в 20:48

Другарят Си всичко ще каже, за да получава евтино природни богатства.
 
X

Ролята на Атанас Русев в събитията преди Петрохан