Срещата на Г-20 приключи с компромис за въглищата, но и с твърде малко поети ангажименти

OFFNews 31 октомври 2021 в 22:47 2171 2

Снимка АП / БТА

Лидерите на най-големите световни икономики се договориха да спрат общественото финансиране за електроцентрали в чужбина, захранвани с въглища, но не определиха цел за постепенно изключване на въглищата от енергинийния микс на собствените си икономики.

Според заключителното комюнике от срещата на върха на Г-20 в Рим групата поема компромисния ангажимент за постигане на въглеродна неутралност "до или около средата на века", съобщава БТА.

Страните от Г-20 общо генерират над три четвърти от парниковите емисии в света. Надеждите бяха на срещата да бъдат установени твърди цели за намаляване на емисиите, като същевременно се помогне на бедните държави да се справят с последиците от увеличаването на световните температури. Без такива цели има опасност да бъде загубен импулсът за по-широкия форум, който започна днес в Глазгоу, отбелязва АП.

В комюникето членките на Г-20 потвърждават поетия по-рано ангажимент на богатите страни да мобилизират 100 млрд. долара годишно, за да помогнат на бедните да се справят с климатичните промени, както и да увеличат финансирането, чрез което се подпомага адаптирането на страните с ниски доходи към промените. Те също така призовават Международния валутен фонд да създаде нов фонд за финансиране на бедните страни.

В съвместното изявление се посочва, че Г-20 ще се придържа към обещанията, поети в Парижкото споразумение за климата, но няма краен срок за изпълнението на тези обещания.

Липсата на конкретика ще бъде източник на разочарование за климатичните активисти, които се надяваха членовете на групата да дадат пример и да изпратят положителен сигнал към конференцията на ООН за климата в Глазгоу.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    12182

    2

    sawall

    01.11 2021 в 09:31

    Твърде малко, твърде късно, страхливо, и нагло. Ако бяха взели действия преди 30 години, щеше да е лесно и проблемът да е решен. Ако сега се вземат решителни действия, ще е трудно и проблемът ще се смекчи. Но тях и това ги е страх да направят.
     
    X

    НАТО възпира Армагедон от 1949 г. Свилен Спасов за новата книга от поредицата Власт и отговорност