Компанията „Спейс екс“ (SpaceX) отмени в последния момент очакваното изстрелване на заместващ екипаж от четирима астронавти към Международната космическа станция, който щеше да прибере двама американски астронавти, блокирани в космоса от девет месеца, предаде БТА.
Причината са технически проблем на стартовата площадка, съобщиха официални представители по време на предаване на живо.
Новият екипаж трябва да стигне до Международната космическа станция, за да стане възможно прибирането на земята на двамата астронавти ветерани Бари Юджийн "Бъч" Уилмор и Сунита "Суни" Уилямс. Тяхната мисия трябваше да приключи още през юни миналата година, но те останаха блокирани на МКС заради повреда в капсулата им "Старлайнър" на компания "Боинг".
Притеснения около критично важната хидравлична система са възникнали по-малко от четири часа преди планираното вечерно излитане на ракетата „Фалкон“ от космическия център „Кенеди“ на НАСА.
Четиримата астронавти, които вече бяха привързани към капсулата си, очакваха окончателното решение, което дойде, когато оставаше по-малко от час до края на обратното броене, посочва АП. Новият екипаж е съставен от двама астронавти от САЩ и по един от Япония и Русия.
„Спейс Екс“ отмени старта за деня. Компанията не съобщи веднага нова дата за изстрелване. По-късно НАСА обяви, че изстрелването ще стане най-рано в петък.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
24373
3
13.03 2025 в 15:29
Въпреки, че изстрелва ракета всеки втори ден за сателити, с хора е съвсем друга работата.
Това са животи.
В тази инициатива СпейсХ работят много хора, и Мъскът е 1 само.
Няма как да не са екстра внимателни.
Дано ги приберат скоро тея горе, че сигурно без кости са останали вече.
-1243
2
13.03 2025 в 13:26
3168
1
13.03 2025 в 11:07
Тръмпанара, онзи ден тържествено обяви, че е говорил с Мъскович и изпращат хвърчило да прибере заклещените.
Сега какво ще обявява?!?
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други
Андрей Гюров: ЦИК се опита да повтори Костинбродската афера
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни