Румънското МВнР видя ''отличителните белези на руска намеса'' в президентския вот

OFFNews 18 май 2025 в 20:53 3354 0
Говорителят на МВнР на Румъния

Снимка БТА/Христо Касабов

Говорителят на МВнР на Румъния Андрей Църня

По време на провеждащите се в момента президентски избори в Румъния виждаме отличителните белези на руска намеса, написа в социалната мрежа Екс говорителят на Министерството на външните работи Андрей Църня.

“Бързо разпространяваща се кампания с фалшиви новини в Телеграм и други социални медийни платформи цели да повлияе на изборния процес. Очаквахме това и румънските власти опровергаха тeзи фалшиви новини“, отбелязва още Църня.

Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира състоялия се през ноември първи тур поради предполагаема руска намеса в полза на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску.

Отмяната на изборите хвърли страната в най-тежката политическа криза от десетилетия, отбелязват наблюдатели.

По-рано крайнодесният кандидат за президент Джордже Симион поиска удължаване на избирателното време. Активността рекордно висока - агенциите измерват 62,65% избирателна активност към 20:00 часа.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови