Рубио: След края на войната с Иран, ще преосмислим отношенията си с НАТО

Доналд Тръмп ще направи обръщение към американците във връзка с Иран

OFFNews 01 April 2026 в 08:17 5353 12
Марко Рубио

Снимка Getty Images

Марко Рубио.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Вашингтон може да преразгледа отношенията си с НАТО след края на войната с Иран, ако съюзниците продължат да отказват достъп до американските военни бази в Европа.

„След приключването на този конфликт ще трябва да преосмислим тези отношения и да преценим каква е стойността на НАТО за Съединените щати“, заяви Рубио в интервю за Fox News.

Според него ключовият въпрос е дали САЩ ще могат да използват базите на съюзниците си, за да защитават собствените си интереси.

Рубио, който в миналото бе сред най-активните защитници на Алианса по време на работата си в американския Сенат, подчерта, че силата на НАТО за Вашингтон се измерва не само с ангажимента за взаимна отбрана, но и с възможността САЩ да използват военната инфраструктура в Европа.

„Ако сме достигнали момент, в който членството в НАТО означава, че не можем да използваме тези бази, тогава Алиансът се превръща в еднопосочна улица“, каза той. „Когато имаме нужда да използваме техните бази, а отговорът е „не“, тогава защо сме в НАТО? Това е въпрос, който трябва да бъде зададен“, смята Рубио, цитиран от БГНЕС.

Изявленията му идват на фона на нарастващо напрежение между САЩ и някои европейски членки на НАТО заради войната срещу Иран. По-рано тази седмица Италия е отказала разрешение за кацане на американски самолет, насочен към Близкия изток за бойна мисия, а Испания е затворила въздушното си пространство за американски самолети, участващи в операции срещу Иран.

Американският държавен секретар посочи, че САЩ не настояват европейските съюзници да участват пряко във въздушните удари срещу Иран, но отказът да бъде предоставен достъп до бази и въздушно пространство поставя под въпрос смисъла на съюза.

Според Рубио Вашингтон вече вижда „финалната права“ на войната с Иран, но именно след края на конфликта предстои най-трудният разговор - дали НАТО остава стратегически полезен съюз за САЩ при новите условия. Окончателното решение, подчерта той, ще бъде взето от президента Доналд Тръмп.

Междувременно американският президент Доналд Тръмп ще направи обръщение към американците по въпроса с Иран, предаде Ройтерс, като се позова на Белия дом.

Обръщението ще съдържа нова информация по темата и ще бъде днес в 21:00 часа (04:00 часа българско време), заяви говорителката на Белия дом Карълайн Левит.

Доналд Тръмп заяви, че САЩ може да приключат военната си кампания срещу Иран до две-три седмици.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

     
    X

    Най-святото семейство: Родът на св. Василий Велики и св. Григорий Нисийски