Радев призова Македония да не лъже, че България ѝ пречи за ЕС

Ружа Райчева 29 April 2025 в 15:35 5752 1
а

Снимка Фейсбук/Румен Радев

а

Президентът Румен Радев призова Северна Македония да "не се крие зад маската", че България пречи на европейската интеграция. 

Държавният глава говори пред журналисти във Варшава на върха на инициативата "Три морета". Той коментира, че България работи активно за засилване на транспортната свързаност и със Северна Македония.

"Необходимостта от реформи и от борба с корупцията в югозападната ни съседка не бива да се прикриват под маската, че България пречи на европейската интеграция на Скопие, което не отговаря на истината.

България е готова да помага, но очаквам ръководството на РСМ да прояви държавническо мислене и воля да изпълни необходимите стъпки, приети от всички 27 държави членки на ЕС и от самата нея и да приеме най-сетне промените в конституцията си, така че да се отвори вратата за преговори за членство в ЕС", заяви той. 

Президентът каза, че се надява започналите преговори за постигане на мир в Украйна да се ускорят, както и скоро да видим "реална визия на Европа в тази насока, а не за продължаване на войната". 

Радев подчертава, че военните конфликти около нашия регион изведоха гарантирането на сигурността в приоритет, но свързаността и конкурентоспособността са не по-малко важни за ЕС от превъоръжаването на континента.

Според него само икономически силен и социално стабилен ЕС би могъл да преодолее предизвикателствата и да гарантира своята сигурност.

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Най-святото семейство: Родът на св. Василий Велики и св. Григорий Нисийски